PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków demoluje rynek jaj w USA

Grypa ptaków demoluje rynek jaj w USA

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-12 23:00:00
Grypa ptaków

Rozprzestrzeniająca się grypa ptaków w stanie Iowa – amerykańskim zagłębiu produkcji jaj konsumpcyjnych – doprowadziła do likwidacji dużych stad drobiu.

W wyniku zakażenia wirusem zutylizowano 1,53 mln towarowych kur niosek w obiektach w Guthrie County. Jak zapewniają amerykańskie służby weterynaryjne, nawet tak duże ogniska likwidowane są w bardzo krótkim czasie. Eksperci uważają, że dzikie ptaki przeniosły wirusa do Ameryki Północnej. Był już szeroko rozpowszechniony w Europie i dotykał drobiu w Azji i Afryce.

Grypa ptaków uderza w amerykański przemysł drobiarski

Od początku marca w stanie Iowa wystąpiło dziewięć ognisk – dwa w stadach przydomowych i siedem w obiektach komercyjnych. Grypa ptaków zwiększa straty w pogłowiu drobiu w stanie Iowa do 8,2 miliona sztuk, co stanowi około połowę ptaków zabitych w całym kraju od lutego tego roku.

Jest to największa epizoocja choroby od roku 2015 – wówczas zlikwidowano około 50 mln sztuk drobiu (w stanie Iowa około 33 mln ptaków). W Iowa produkuje się najwięcej jaj konsumpcyjnych w całych Stanach Zjednoczonych. W 2021 roku w stanie Iowa wyprodukowano prawie 15 miliardów jaj. Problem z HPAI w USA skutkuje ograniczeniem eksportu amerykańskich produktów, a rynek wewnętrzny zareagował już gwałtownym wzrostem cen jaj konsumpcyjnych.

Grypa ptaków

Wirus uderzył także w Delaware i Indianie

Grypa ptaków uderzyła na przełomie miesiąca  w dużą komercyjną fermę drobiu w Delaware w Stanach Zjednoczonych. Na fermie hodowane było 1,2 miliona sztuk drobiu.

Eksperci uważają, że dzikie ptaki przeniosły wirusa do Ameryki Północnej. Był już szeroko rozpowszechniony w Europie i dotykał drobiu w Azji i Afryce.

“Gospodarstwo w Delaware jest pierwszym od 2004 r. przypadkiem wysoce zjadliwej grypy ptaków na komercyjnej fermie drobiu" – poinformowali urzędnicy. Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób farma została zainfekowana, powiedział w oświadczeniu sekretarz rolnictwa stanu Delaware, Michael Scuse.

Tymczasem w Indianie urzędnicy poinformowali, że grypa ptaków została najprawdopodobniej wykryta na piątej komercyjnej farmie indyków. 

“Około 36 000 ptaków na farmie zostało zabitych, co podniosło całkowitą liczbę dotkniętych chorobą indyków w stanie Indiana do prawie 155 000 od 8 lutego" – podał stan.

Czytaj też: Ptasia grypa doprowadziła do uboju dużego stada drobiu w Rumunii

kipdip.org.pl/fot.Pxfuel


Autor: Świat Rolnika

Pyszne i zdrowe. Jaja od kur zielononóżek warte swojej ceny


Autor: Świat Rolnika

Przez HPAI Bośnia i Hercegowina nałożyła restrykcje na 2 województwa


Autor: Polska Agencja Prasowa

Producenci drobiu i warzyw apelują o zapewnienie dostępu do opału


BULT SMOGOWICZE