PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków odpuszcza. Od miesiąca brak nowych przypadków

Grypa ptaków odpuszcza. Od miesiąca brak nowych przypadków

Autor: Świat Rolnika 2022-06-22 12:30:00
Grypa ptaków

Grypa ptaków przestaje być problemem w Polsce. W związku z tym Główny Lekarz Weterynarii złożył deklaracje o statusie kraju wolnego od HPAI.

Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy (w tym zabiciu ptaków oraz przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania).

Od ponad miesiąca brak nowych przypadków

Grypa ptaków to 94 ogniska u drobiu w okresie XI 2021 - VI 2022, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia tej choroby. Czynności związane z zakończeniem likwidacji choroby w ostatnim ognisku zostały zakończone w dniu 23 maja 2022 r.

W związku z powyższym, termin 28 dni od daty wykonania dezynfekcji końcowej upłynął w dniu 21 czerwca 2022 r., co pozwoliło na złożenie deklaracji do OIE. Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego, związane z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków o uchylenie nałożonych restrykcji.

Grypa ptaków w odwrocie

Zniesiono wprowadzony przez Kubę zakaz importu drobiu z pięciu polskich województw. Grypa ptaków nadal uniemożliwia eksport z województwa wielkopolskiego. Z powodu wystąpienia HPAI obowiązywały restrykcje eksportowe dotyczące m.in. żywego drobiu, piskląt jednodniowych, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, produktów z mięsa drobiowego czy też dzikich ptaków łownych.  Zniesiono ograniczenia dla 5 polskich województw.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, w dniu 17 czerwca bieżącego roku do GIW wpłynęła korespondencja Ambasady RP w Hawanie, zgodnie z którą Narodowe Centrum Zdrowia Zwierząt Kuby (Centro Nacional de Sanidad Animal - CENASA) z dniem 6 czerwca bieżącego roku zniosło zakaz importu mięsa drobiowego oraz jego przetworów z uprawnionych zakładów zlokalizowanych na terenie kolejnych pięciu województw wolnych od ognisk i restrykcji związanych z grypą ptaków (HPAI), tj. województwa pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, małopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Czytaj również: Szczepienie drobiu sprzyja antybiotykooporności. Eksperci alarmują

GOV/fot.pixabay