PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków objęła francuskie gospodarstwa mimo silnych obostrzeń

Grypa ptaków objęła francuskie gospodarstwa mimo silnych obostrzeń

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-11-30 17:00:00
Grypa ptaków

Francuskie służby weterynaryjne były jednymi z pierwszych, które w sezonie jesiennym wprowadziły obostrzenia, aby grypa ptaków nie dotknęła branży drobiarskiej.

Służby chciały chronić drobiarstwo przed „powtórką HPAI” z poprzedniego sezonu, gdy wirus spustoszył stada kaczek w południowo-zachodniej części kraju. Zaostrzona bioasekuracja i nakaz zamknięcia ptaków nie pomógł jednak na długo uchronić ferm przed zakażeniem drobiu, który był przez kilka tygodni wykrywany wyłącznie u dzikich ptaków i w chowie przydomowym.

Grypa ptaków wykryta na północy Francji

W sobotę – 27 listopada – Francja zgłosiłaGrypa ptakow 06, że grypa ptaków została wykryta w ognisku na fermie drobiu znajdującej się w północnym departamencie Nord. Tym samym kolejny kraj unijny, mający fundamentalne znaczenie w produkcji i eksporcie w segmencie drobiu i jaj, zaczyna zmagać się z rozprzestrzenianiem choroby na komercyjnych fermach.

Francja jest trzecim największym producentem mięsa drobiowego w europejskim obszarze celnym. Francuzów wyprzedza Polska będąca liderem oraz Turcja. W okresie od stycznia do sierpnia roku 2021 we Francji wyprodukowano 1 064 tysięcy ton mięsa drobiowego ogółem. Poza istotnym udziałem w rynku producentów kurcząt rzeźnych, francuski sektor drobiarski słynie z chowu kaczek. Francja jest największym producentem mięsa kaczego w Unii Europejskiej.

Wirus rozprzestrzenia się po kolejnych europejskich krajach

Słowacja i Austria to kolejne europejskie kraje, na terenie których w obecnym sezonie została stwierdzona grypa ptaków. Słowacja zgłosiła zakażenie wirusem grypy ptaków H5N1 wśród drobiu przydomowego, natomiast w Austrii do wybuchu choroby doszło w małym gospodarstwie utrzymującym kurczaki z dostępem do przestrzeni na wolnym wybiegu.

Warto przypomnieć, że przez rozprzestrzeniającą się po Europie grypę ptaków, Czechy wprowadziły zakaz hodowli drobiu na wolnym powietrzu.

Czytaj też: Ptasia grypa w hodowli kaczek i gęsi na Węgrzech. Tysiące ptaków do wybicia

kipdip.org.pl/fot.Pixabay