PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków nadal rozprzestrzenia się po świecie

Grypa ptaków nadal rozprzestrzenia się po świecie

Autor: Monika Faber 2022-02-16 13:30:00
Grypa ptaków

Ponad 40 krajów zgłosiło epidemie w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Oznacza to, że grypa ptaków nadal ma nowe siedliska i się rozprzestrzenia.

Zagrożenie ptasią grypą unosi się nad światowym przemysłem drobiarskim, ponieważ wirus jest obecny w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Najbardziej ucierpieli producenci europejscy, z dużą liczbą ognisk zgłoszonych w ciągu ostatnich czterech miesięcy w Polsce, Ukrainie, Rosji, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech. Ponadto na Półwyspie Iberyjskim pojawiło się ostrzeżenie o HPAI po tym, jak ptasia grypa dotarła do Portugalii i Hiszpanii.

Sytuacja z wirusem w Europie

Ale sytuacja pogarsza się nie tylko w Europie. Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt 40 krajów w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce walczyło w ostatnich miesiącach o utrzymanie zagrożenia pod kontrolą. Od początku 2022 r. w Izraelu zabito ponad milion ptaków, co urzędnicy nazwali „najgorszą ptasią grypą w historii kraju”. Podtypy HPAI H5N1, H5N3, H5N4, H5N5, H5N6 i H5N8 krążą w populacjach ptaków na całym świecie, co jest przedmiotem troski OIE, która nazwała tę „bezprecedensową zmienność genetyczną w podtypach… tworzącą epidemiologicznie złożony krajobraz”. Grypa ptaków nie odpuszcza.

W zeszłym miesiącu dyrektor generalna OIE, Monique Eloi, powiedziała agencji Reuters, że „tym razem sytuacja jest bardziej złożona i ryzykowna, ponieważ widzimy, że pojawia się więcej opcji, co utrudnia ich śledzenie. W końcu istnieje ryzyko, że wirus mutuje lub miesza się z innymi wirusami. Wirus ludzkiej grypy, który może przenosić się między ludźmi, nagle przybiera nowe formy”.

Grypa ptaków w USA

Ponadto niemiecki federalny instytut badawczy ds. zdrowia zwierząt, Friedrich Löffler Institute, powiedział niemieckiej Deutsche Presse-Agentur (DPA), że Europa doświadcza „najgorszej epidemii ptasiej grypy w historii”.

Instytut dodał, że „nie widać końca epidemii”, ponieważ grypa ptaków rozprzestrzenia się na całym kontynencie i na całym świecie, a nowe przypadki są zgłaszane codziennie. Ostatnie przypadki ptasiej grypy zgłoszone w tym tygodniu miały miejsce w amerykańskim stanie Indiana, gdzie wirus został wykryty na farmie indyków z 29 000 ptaków. Według oficjalnych danych Indiana jest trzecim co do wielkości stanem produkującym indyki w USA, pierwszym regionem produkcji kaczek i drugim co do wielkości producentem jaj stołowych i kur niosek w USA. W sumie od stycznia do USDA zgłoszono co najmniej 90 przypadków euroazjatyckiej HPAI H5, z których dziewięć potwierdzono jako podtyp H5N1. Pierwsze przypadki wirusa wykryto w Karolinie Południowej w połowie stycznia, zanim w ostatnich tygodniach wirus rozprzestrzenił się na Karolinę Północną, Wirginię i Florydę.

Czytaj również: Wysoce zjadliwa grypa ptaków zaatakowała Stany Zjednoczone

Meatinfo.ru /fot.pixabay