PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków na fermie kur w Kwakowie. Nowe ogniska choroby w Polsce!

Grypa ptaków na fermie kur w Kwakowie. Nowe ogniska choroby w Polsce!

Autor: Polska Agencja Prasowa 2020-12-07 10:23:42
grypa ptaków

Na fermie kur w Kwakowie potwierdzona została grypa ptaków – poinformował w sobotę wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński. Podał, że konieczne jest wprowadzenie zasad bioasekuracji w obszarze 10 km od ogniska choroby. 1 stycznia do 2 grudnia 2020 r. w Polsce wykryto 34 ogniska HPAI – wynika z komunikatu Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Grypa ptaków potwierdzona u największego producenta w Pomorskiem

Ferma kur w Kwakowie (Pomorskie) zajmuje się chowem klatkowym niosek i kurcząt. Podaje, że jest największym producentem jaj kurzych w Pomorskiem i liczącym się producentem krajowym. Odchowalnia może obsłużyć 120 tys. kurcząt. Ferma przeznaczona jest dla 240 tys. niosek.

O potwierdzonym przypadku ptasiej grypy (HPAI) na fermie kur w Kwakowie poinformował w sobotę na stronie internetowej gminy Kobylnica wójt Kuliński.

Grypa ptaków, a procedury zwalczania choroby

W związku z wykryciem ogniska choroby stosuje się procedury zwalczania HPAI określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Te nakazują zabicie i utylizację ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się choroby.

Kuliński poinformował, że po konsultacji ze służbami sanitarnymi i weterynaryjnymi wprowadzono zasady bioasekuracji w obszarze 10 km od miejsca wystąpienia ogniska choroby. Objęci nim hodowcy drobiu są zobowiązani m.in. do obserwacji stanu zdrowia ptactwa, przekazywania informacji powiatowemu lekarzowi weterynarii o wszelkich niepokojących zmianach, zabezpieczenia budynków, w których utrzymywany jest drób, przed dostępem dzikich ptaków. grypa ptakow pomorskie1

Czytaj także: Grypa ptaków – europejski sektor drobiarski zmaga się z wirusem!

Kuliński zaznaczył, że będzie informował o dalszych zaleceniach związanych z wystąpieniem ptasiej grypy na terenie gminy. „Sytuacja jest pod stałą obserwacją odpowiednich służb” – podał wójt Kobylnicy.

Grypa ptaków – komunikat głównego lekarza weterynarii

Od 1 stycznia do 2 grudnia 2020 r. w Polsce wykryto 34 ogniska HPAI – wynika z komunikatu Głównego Inspektoratu Weterynarii. Przy czym dwa z nich wykryto w drugim półroczu, ostatnie w minioną środę. Badania laboratoryjne potwierdziły chorobę w gospodarstwie w Nakorach (powiat siedlecki, woj. mazowieckie), w którym utrzymywano 117 108 indyków rzeźnych. Próbki do badań zostały pobrane w związku ze zgłoszeniem przez hodowcę 1 grudnia 2020 r. zwiększonej śmiertelności stada.

PAP/mag/fot. Pixabay


Ukraińskie MHP odnotowało duży wzrost sprzedaży kurczaków 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:00:00

Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 11:00:00

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 07:00:00

BULT SMOGOWICZE