PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Grypa ptaków wykryta na fermie kur niosek w Holandii

Grypa ptaków wykryta na fermie kur niosek w Holandii

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-11-01 20:00:00
Grypa ptaków

Holenderskie władze potwierdziły, że na ekologicznej fermie kur niosek w Zeewolde w środkowej prowincji Flevoland, została wykryta wysoce zjadliwa grypa ptaków H5.

Przekazane przez służby weterynaryjne informacje wskazują, że w gospodarstwie uśmiercono około 36 tysięcy ptaków.

Grypa ptaków – holenderskie władze wprowadziły nakaz utrzymywania drobiu wewnątrz budynków produkcyjnych

Ponowne pojawienie się wirusa w holenderskimGrypa ptakow 022 sektorze drobiarskim, po wcześniejszej epizoocji na przełomie sezonu jesienno – zimowego 2020/2021, skłoniło holenderskie władze do wprowadzenia nakazu utrzymywania drobiu wewnątrz budynków produkcyjnych na terenie całego kraju.

Zgodnie z wymaganiami unijnego prawa, służby holenderskie rozpoczęły procedury ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa oraz niezbędne środki zwalczania HPAI. Na obszarze 3 km od ogniska gdzie została wykryta grypa ptaków – fermy Zeewolde – znajduje się sześć innych ferm utrzymujących drób. Niezbędne będzie przeprowadzenie testów na obecność HPAI u drobiu w pobliskich gospodarstwach.

W promieniu 10 kilometrów łącznie znajduje się dziewięć gospodarstw drobiarskich. Podmioty funkcjonujące w „specjalnych” strefach są zobowiązane do przestrzegania nałożonych restrykcji, między innymi, w zakresie przemieszczania żywego drobiu, jaj wylęgowych, obornika czy żywych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego.

Przypomnijmy, że grypa ptaków rozprzestrzenia się w krajach Unii Europejskiej, a wraz z nadejściem jesieni i migracją ptaków, sytuacja zacznie się tylko pogarszać.

Mając na uwadze fakt, że kilka ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków zostało stwierdzonych u ptaków dzikich w Niemczech w bliskiej odległości od granicy z Polską, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przy kontakcie z drobiem.

Czytaj też: Ptasia grypa w Czechach. Służby weterynaryjne odkryły nowe ognisko

kipdip.pl/fot.Pixabay


Autor: Świat Rolnika

Przez HPAI Bośnia i Hercegowina nałożyła restrykcje na 2 województwa


Autor: Polska Agencja Prasowa

Producenci drobiu i warzyw apelują o zapewnienie dostępu do opału


Autor: Emilia Gromczak

Gęś domowa jest mało wymagająca w hodowli i odporna na choroby


BULT SMOGOWICZE