Hiszpańskie służby weterynaryjne potwierdziły, że wysoce zjadliwa grypa ptaków H5N1 została wykryta na jednej z ferm drobiu.
Ognisko wirusa zostało wykryte w gospodarstwie utrzymującym indyki w prowincji Segovia, na północ od Madrytu. Wcześniej został on wykryty u dzikich ptaków. Hiszpania ze względu na swoje położenie jest szczególnie narażona na rozprzestrzenienie wirusa z sąsiednich: Francji i Portugalii. Pierwszy z tych krajów, który przez długi czas był wolny od wirusa, odczuwa w ostatnich tygodniach coraz większe skutki przedostania się go na komercyjne fermy drobiu.
Grypa ptaków została wykryta w gospodarstwie utrzymującym indyki w prowincji Segovia, na północ od Madrytu. Na początku stycznia 2022 roku wirus pojawił się na terenie Hiszpanii u dzikich ptaków. Hiszpania uważana jest za kraj szczególnie narażony z powodu dużej skali zakażeń wirusem grypy ptaków w sąsiedniej Francji i Portugalii.
Francuska branża drobiarska, której przez długi
Nie udało się uchronić największego zagłębia produkcyjnego wyspecjalizowanego w przemyśle foie gras, czyli gospodarstw utrzymujących kaczki w południowo-zachodniej części kraju. Najnowsze informacje potwierdzają, że Francja dokonała uboju ponad 600 tysięcy sztuk drobiu w przeciągu ostatniego miesiąca.
Służby weterynaryjne obawiają się, że obecny sezon grypowy może stać się czwartą poważną w skutkach epizoocją grypy ptaków od 2015 roku. Francuscy urzędnicy donoszą, że grypa ptaków pojawiła się na 26 fermach przemysłowych i najbardziej dotknął producentów na południowym zachodzie Francji. W regionie o najwyższym zagęszczeniu ferm kaczych – gdzie obecnie stwierdzono najwięcej zakażeń – wirus pojawił się po raz pierwszy 16 grudnia 2021 roku.
Francuskie drobiarstwo ma już za sobą kilka dotkliwych epizoocji HPAI. W poprzednim sezonie zimowym grypa ptaków doprowadziła do uboju około 3,5 miliona sztuk drobiu, głównie kaczek. Masowe likwidacje ptaków miały miejsce także w latach 2015 - 2016 i 2016 - 2017.
Francja jest trzecim największym producentem mięsa drobiowego w europejskim obszarze celnym. Francuzów wyprzedza Polska będąca liderem oraz Turcja. W okresie od stycznia do sierpnia roku 2021 we Francji wyprodukowano 1 064 tysięcy ton mięsa drobiowego ogółem. Poza istotnym udziałem w rynku producentów kurcząt rzeźnych francuski sektor drobiarski słynie z chowu kaczek. Francja jest największym producentem mięsa kaczego w Unii Europejskiej.
Czytaj też: Ptasia grypa szaleje. Europa na skraju największej epidemii w historii
kipdip.org.pl/fot.Pixabay