PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / GPW: Zyski Ovostar spadły o prawie 40 proc. w 2021 roku

GPW: Zyski Ovostar spadły o prawie 40 proc. w 2021 roku

Autor: Świat Rolnika 2022-07-14 23:00:00
Ovostar

Według wyników z 2021 r. firma „Ovostar Union” uzyskała 133,3 mln USD przychodów, czyli o 35 proc. więcej niż rok wcześniej.

Tak wynika z raportu spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tym samym czasie zysk brutto wyniósł prawie 13,6 mln USD, co w przybliżeniu odpowiada poziomowi z 2020 roku. Zysk operacyjny „Ovostar” spadł o prawie 70% do 1,2 mln USD. Zysk netto firmy wyniósł 1,6 mln USD, czyli o 38% mniej niż rok wcześniej. EBITDA w zeszłym roku wyniosła 5,7 mln USD (-29%).

Ceny jaj rosną z powodu epidemii

Według Komisji Europejskiej ceny jaj wzrosły o około 22 proc. w Europie i 44 proc. w USA (wg USDA) w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jest to jeden z powodów kondycji firmy Ovostar.

18 milionów ton – tyle ważą jaja kurze produkowane rocznie na całym świecie. Jedne z głównych dawców białka są produkowane w ilościach wystarczających do zaspokojenia zapotrzebowania wszystkich mieszkańców planety, a co ważne są dostępne w stosunkowo niskiej cenie w porównaniu do mięsa. Jednak ich średni koszt ostatnio rośnie, zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej, gdzie koszty produkcji gwałtownie wzrosły, a od października 2021 r. miliony kur niosek zostały zarażone ptasią grypą.

Ovostar

Zakłady Ovostar mimo wojny działają

Zakłady produkcyjne, będące jednym z czołowych producentów jaj na Ukrainie, Ovostar Union nadal działają w trybie przedwojennym.

Portal Agravery.com donosi, że według wyników pierwszego kwartału jeden z czołowych producentów jaj i produktów jajecznych na Ukrainie działa z pewnymi zmianami bez zmian. Główne zakłady produkcyjne grupy są skoncentrowane w obwodach Fastów i Biała Cerkiew, gdzie nie było poważnych walk.

Agrotimes.ua wydał oświadczenie, w którym czytamy, że główne zakłady produkcyjne grupy są skoncentrowane w obwodzie kijowskim, w obwodach Fastów i Biała Cerkiew, gdzie nie było poważnych walk. Kurniki w Wasylkowie i Stawyszczach, a także zakład przetwórstwa jaj w Wasylkowie są nienaruszone i nadal działają. Odnotowano, że zakład przetwórstwa jaj w Makarowie (obwód Bucza) czasowo wstrzymał produkcję do czasu zwolnienia z pracy pod koniec marca.

Czytaj również: Ceny skupu mleka w maju tego roku wyższe o ponad 40% niż w 2021

Agroportal/fot.pixabay