PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Francuska grupa drobiarska LDC rozważa kolejne przejęcia, także w Polsce

Francuska grupa drobiarska LDC rozważa kolejne przejęcia, także w Polsce

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-01-05 14:30:00
LDC

Grupa drobiarska LDC – największy producent we Francji oraz mocny gracz na europejskim rynku – rozważa nabycie nowych aktywów w Europie.

Analizowane są przejęcia w krajach, w których Francuzi są już obecni lub w ich pobliżu, także w Polsce – poinformowała agencja Reuters. Grupa odpowiada już za 40 procent francuskiego rynku drobiu. W jej planach drobiarski gigant ma wzmocnienie swojej pozycji w Polsce, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii, czyli w krajach, w których już prowadzi biznes. Koncern nabył także udziały w przedsiębiorstwie Leong Hup, jednej z wiodących integracji drobiarskich w Azji Południowo-Wschodniej.

LDC odpowiada za 40 procent francuskiego rynku drobiu

Grupa LDC we Francji odpowiada już za 40 procent rynku drobiu, co ogranicza efektywną realizację strategii dalszego wzrostu w kraju. Ekspansja na zewnątrz ma jednak w tym pomóc. Francuski gigant preferuje przejmowanie firm rodzimych za granicą, ale nie są wykluczane inne możliwości.

Philippe Gelin, szef operacji międzynarodowych, przekazał agencji Reuters informacje, że Grupa LDC rozważa w pierwszej kolejności wzmocnienie swojej pozycji na rynkach zagranicznych poprzez akwizycje w Polsce, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii, czyli w krajach, w których już prowadzi biznes.

Analizowane są możliwości przejęć także w innych państwach europejskich, na przykład graniczącymi z Węgrami. Istnieje kilku potencjalnych partnerów, z którymi nawiązano kontakt, ale francuska firma nie podaje szczegółów w tej sprawie.

Gelin oświadczył, że francuski producent ma możliwości dokonania większych przejęć, a udziały większościowe mogą dotyczyć firm wykazujących sprzedaż na poziomie 200 milionów euro rocznie.

Francuski gigant posiada już aktywa Drosedu

Francuski gigant drobiarski od kilkuLDC 02 już lat jest bardzo aktywny na rynku fuzji i przejęć. Grupa LDC posiada w Polsce aktywa skupione wokół Drosedu.

Poza przejęciem w Polsce, Francuzi nabyli większość udziałów belgijskiego importera i dystrybutora mięsa drobiowego Kiplama, firmie drobiarskiej na Węgrzech oraz nawiązali współpracę z przedsiębiorstwem Capestone w Walii.

Ostatni z wymienionych podmiotów kontroluje 7 procent brytyjskiego rynku „wolny wybieg” i produkcji ekologicznej. Ponadto, LDC kupił zakłady Doux oraz producentów kaczek Péridy i Couthouis.

Koncern LDC nabył także udziały w przedsiębiorstwie Leong Hup, jednej z wiodących integracji drobiarskich w Azji Południowo-Wschodniej. Leong Hup jest malezyjską firmą, która jest obecna również na rynkach Indonezji, Wietnamu, Filipin oraz Singapuru.

Czytaj też: Banham Poultry przejęte przez giganta drobiarskiego 2 Sisters

kipdip.org.pl/fot.Twitter/Wikimedia