PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Francja nie radzi sobie z wirusem. Ptasia grypa powoduje milionowe straty

Francja nie radzi sobie z wirusem. Ptasia grypa powoduje milionowe straty

Autor: Michał Rybka 2022-05-12 09:15:00
ptasia grypa

Francuscy producenci drobiu liczą wyłącznie straty już od listopada 2021 roku. Od tego czasu ptasia grypa pochłonęła ponad 16 milionów sztuk drobiu.

Od listopada zeszłego roku wirus stopniowo rozprzestrzeniał się po terytorium Francji. Z początku atakował małe fermy drobiu, lecz z biegiem czasu pochłaniał olbrzymie fermy. Specjaliści uważają marzec br. za szczyt epizoocji grypy ptaków.

Grypa ptaków we Francji powoli odpuszcza

Choć apogeum wirusa przeminęło, to nadal docierają do  publicznej wiadomości przypadki potwierdzające nowe zachorowania. Niemniej jednak zauważalne jest spowolnienie rozprzestrzeniania choroby.

Francuskie drobiarstwo za sprawą ogromnej fali grypy ptaków pogłębia się w kryzysie. W tym sezonie grypowym we Francji na dużą skalę likwidowane były nie tylko stada kaczek w regionach specjalizujących się w produkcji drobiu wodnego, ale również wiele innych gatunków ptaków. 

ptasia grypa

Ptasia grypa tnie przychody producentom jaj

Przymusowe masowe uboje drobiu mocno dały się we znaki również francuskim producentom jaj konsumpcyjnych. Ci producenci utracili lwią część stad towarowych, co przyczyniło się do znacznego ograniczenia podaży jaj konsumpcyjnych na rynku wewnętrznym. 

Do tej pory we Francji wykryto ponad 1400 ognisk grypy u drobiu. Większość z nich pochodzi z zachodniej części Francji z departamentu Vandée, gdyż tak wykryto ponad 850 ognisk. W 2020 roku HPAI pochłonęło 3,5 miliona sztuk drobiu. To tylko pokazuje skalę dramatu producentów drobiu we Francji w tym roku.

Czytaj także: Grypa ptaków nadal uderza w amerykańskie drobiarstwo

źródła:kipdip.org.pl/fot.pixabay,pexels


Autor: Polska Agencja Prasowa

Grypa ptaków odpuszcza; Polska krajem wolnym od choroby?


Autor: Sebastian Wroniewski

Grypa ptaków we Francji; władze zmniejszyły ocenę ryzyka 


Autor: Świat Rolnika

Grypa ptaków odpuszcza. Od miesiąca brak nowych przypadków


BULT SMOGOWICZE