PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Eksport drobiu z Tajlandii do Arabii Saudyjskiej został przywrócony

Eksport drobiu z Tajlandii do Arabii Saudyjskiej został przywrócony

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-06 07:00:00
Eksport drobiu

Firma CPF z Tajlandii wysłała pierwsze dostawy do Arabii Saudyjskiej. Stało się to możliwe dzięki zniesieniu obowiązującego przez 18 lat zakazu na eksport drobiu i jaj.

Przywrócenie stosunków pomiędzy Bangkokiem a Rijadem pozwoliło na zrobienie istotnego postępu w handlu na Bliskim Wschodzie. Pięć zakładów przetwórstwa Charoen Pokphand Foods Public Company Limited (CP Foods) uzyskało certyfikat halal od saudyjskich władz. Do tej pory Arabia Saudyjska importowała 75 procent mięsa z kurczaków z Brazylii.

Tajlandia wznawia eksport drobiu do Arabii Saudyjskiej

W sumie z Tajlandii dopuszczonych do wywozu zostało 11 zakładów. Wcześniej, zanim wprowadzono zakaz na eksport drobiu w 2004 roku, firma CP Foods była największym tajskim dostawcą kurczaków do Arabii Saudyjskiej. 

Do tej pory Arabia Saudyjska importowała 75 procent mięsa z kurczaków z Brazylii, a pozostałe zapotrzebowanie uzupełniała w dużym stopniu dostawami z Ukrainy i z Francji. Minister ds. handlu z Tajlandii oświadczył, że teraz Arabia Saudyjska stanie się głównym rynkiem eksportowym dla tajlandzkich kurczaków. 

Eksport drobiu

W roku 2021 sprzedaż eksportowa mięsa kurcząt z Tajlandii wyniosła 900 tysięcy ton. Szacuje się, że w 2022 roku eksport drobiu zwiększy się do 980 tysięcy ton. Arabia Saudyjska jest państwem o dużym potencjale pod względem zapotrzebowania na żywność z importu. Jeśli  chodzi o mięso drobiowe, to jest jednym z największych importerów na świecie. 

W Arabii Saudyjskiej konsumuje się 45 kilogramów mięsa z kurczaka na osobę rocznie, co daje 1,5 mln ton rocznie całkowitego zapotrzebowania w kraju. Dostawy zagraniczne sięgają blisko 600 tys. ton mięsa w skali roku. Należy także mieć na uwadze, że Saudyjczycy odgrywają istotną rolę handlową w obszarze Zatoki Perskiej.

Czytaj też: Eksport mięsa drobiowego. Nasz drób podbija Niemcy i Niderlandy

kipdip.org.pl/fot.Pxfuel/Flickr


Autor: Świat Rolnika

Ukraiński MHP sprzedał w kwietniu mniej kurczaków


Autor: Michał Rybka

Mięso importowane do RPA powodem kłótni tamtejszych handlowców


Autor: Świat Rolnika

Pyszne i zdrowe. Jaja od kur zielononóżek warte swojej ceny


BULT SMOGOWICZE