PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Eksport drobiu z Brazylii osiągnął rekordowy wynik w 2021 roku

Eksport drobiu z Brazylii osiągnął rekordowy wynik w 2021 roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-01-11 06:00:00
Eksport drobiu

Eksport drobiu z Brazylii wzrósł o 9% w 2021 r., do rekordowego poziomu 4,6 mln ton – poinformowało Brazylijskie Stowarzyszenie Producentów Białka Zwierzęcego.

Zdaniem Stowarzyszenia kluczowym czynnikiem, który pozwolił na osiągnięcie rekordowego wyniku była reorientacja rynków zbytu, która zrekompensowała spadek dostaw do Chin. Pomimo niewielkiego spadku, Chiny pozostają głównym kierunkiem eksportu brazylijskiego drobiu i oczekuje się, że utrzyma tę pozycję – powiedział szef ABPA Ricardo Santin. W 2022 roku Stowarzyszenie spodziewa się dalszego zwiększania swojego udziału w światowym eksporcie.

Eksport drobiu był rekordowy pomimo spadku dostaw do Chin

Producenci zauważyli, że reorientacja rynków zbytuEksport drobiu 027 zrekompensowała spadek dostaw do Chin, które są największym importerem brazylijskiego drobiu. W ten sposób udało się osiągnąć rekordowe poziomy.

Brazylijski eksport drobiu w 2021 r. przyniósł dochody na poziomie 7,66 mld dolarów, o 25,7% więcej niż w ubiegłym roku – dodało ABPA.

Azja zaimportowała 1,64 miliona ton brazylijskiego drobiu, co oznacza wzrost o 0,5% rok do roku, przy czy należy zaznaczyć, że eksport do Chin spadł o 5%, do poziomu 640 000 ton.

“Zwiększona sprzedaż do Japonii i na Filipiny pomogła zrównoważyć spadek w Chinach” – przekazała ABPA.

„Pomimo niewielkiego spadku, Chiny pozostają głównym kierunkiem eksportu brazylijskiego drobiu i oczekuje się, że utrzyma tę pozycję” – powiedział szef ABPA Ricardo Santin.

Światowa branża drobiarska zmaga się z ptasią grypą

Kraje Bliskiego Wschodu kupiły 1,33 mln ton brazylijskiego drobiu, o 0,3% mniej niż w 2020 roku. Eksport drobiu do Afryki wzrósł o 19,2% do poziomu 662,3 tys. ton. Dostawy do Unii Europejskiej wzrosły o 13,2% i wyniosły 193,2 tys. ton.

W 2022 roku stowarzyszenie spodziewa się dalszego zwiększania swojego udziału w światowym eksporcie.

Przypomnijmy, że głównym problemem branży w ostatnich miesiącach było szybkie rozprzestrzenianie się ptasiej grypy w Azji i Europie.

Piętnaście krajów zgłosiło ogniska ptasiej grypy u drobiu między październikiem a końcem grudnia 2021 r. Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt wynika to głównie z rozprzestrzeniania się szczepu H5N1.

Czytaj też: Brazylijskie jaja notują stały wzrost produkcji i eksportu

meatinfo.ru/fot.Pixabay