PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Eksport drobiu z 34 powiatów zostaje wznowiony na rynek Hongkongu

Eksport drobiu z 34 powiatów zostaje wznowiony na rynek Hongkongu

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-10-14 15:00:00
Eksport drobiu

Służba weterynaryjna Hongkongu z dniem 7 października 2021 roku zniosła zakaz na eksport drobiu na tamtejszy rynek: mięsa drobiowego (tuszek, elementów i podrobów) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) z 34 polskich powiatów.

Eksport drobiu – decyzja służby weterynaryjnej Hongkongu oznacza koniec obostrzeń dla polskiego mięsa i produktów drobiowych

Zniesiony zakaz na eksport drobiu obejmuje powiaty:

kaliski, ostrzeszowski, kępiński, ostrowski (województwo wielkopolskie), pleszewski,siedlecki, gostyniński, żuromiński, mławski, płocki, sierpecki, ostrowski (województwo mazowieckie), ciechanowski, makowski, piaseczyński, nowomiejski, iławski, działdowski, kętrzyński, ełcki, ostródzki, nidzicki, kartuski, kwidzyński, lęborski, włodawski, bialski, brodnicki, wąbrzeski, sieradzki, prudnicki, krośnieński, gorlicki, pszczyński.

W związku z powyższą decyzją władz Hongkongu nie obowiązują już żadne restrykcje na eksport drobiu do tego państwa nałożone z uwagi na występowanie w Polsce ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Czytaj też: Sektor drobiarski w Korei Południowej odżywa po epidemii ptasiej grypy!

Eksport drobiu – przesyłkom do Hongkongu musi towarzyszyć bilateralnie uzgodnione Świadectwo zdrowia

Władze Hongkongu akceptują wyłącznie świeże/mrożoneEksport drobiu 023 mięso drobiowe i produkty drobiowe, których cała przesyłka pochodzi z drobiu utrzymywanego w strefie wolnej od grypy ptaków od momentu jego wyklucia lub przez co najmniej ostatnie 21 dni przed wysyłką.

Eksport drobiu obejmujący przesyłki jaj drobiowych przeznaczonych do spożycia przez ludzi będą przyjmowane wyłącznie ze strefy wolnej od grypy ptaków oraz muszą być one transportowane w nowych lub odpowiednio odkażonych opakowaniach.

Ponadto przesyłkom musi towarzyszyć bilateralnie uzgodnione Świadectwo zdrowia dla świeżego mięsa drobiowego i jego produktów wywożonych do Hongkongu lub Świadectwo zdrowia dla jaj wywożonych do Hongkongu, dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Grypa ptaków w sezonie 2020/2021 wystąpiła w Polsce na niespotykaną dotychczas skalę. Wykryto 339 ognisk tej choroby. Ostatnie potwierdzono 9 sierpnia br. na fermie w powiecie żuromińskim, gdzie przebywało 570 tysięcy kur. Od początku roku najwięcej ognisk tej choroby potwierdzono na Mazowszu i w Wielkopolsce.

wetgiw.gov.pl/fot.Pixabay