O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-02-2022

Autor: Karol Pepliński

Dymorfizm płciowy u ptaków – co to jest? Charakterystyka

Dymorfizm płciowy u ptaków

Dymorfizm płciowy to najprościej rzecz ujmując, różnice w budowie ciała między samcem, a samicą w obrębie tego samego gatunku.

Występuje u wielu grup zwierząt: ssaków, ptaków, ryb, owadów, itd. Wśród ptaków dymorfizm przejawia się najczęściej jaskrawym zabarwieniem piór czy skóry samców, oraz dodatkami które mają na celu zwiększenie ich atrakcyjności względem samic.

Charakterystyka dymorfizmu u ptaków

Zazwyczaj samce są większe i silniejsze. Ptaki nie mają zewnętrznych narządów płciowych, identyfikacja rodzaju opiera się na obserwacji różnic w wielkości i budowie ciała, kolorze oczu, dziobie, kolorze upierzenia i śpiewie. Lepiej robić to z pisklętami, gdy chcesz kupić ptaki pożądanej płci. Nawet u piskląt jednodniowych diagnozę płci przeprowadza się na podstawie różnic strukturalnych narządów rozrodczych oraz na podstawie genetycznych cech związanych z płcią. W przypadku różnic strukturalnych układu rozrodczego stosuje się dwie metody rozpoznawania płci: metodę japońską i metodę endoskopową.

„Metoda japońska polega na dostrzeżeniu różnic w budowie steku, odbywa się to na zasadzie rozsunięcia fałd steku i w przypadku samca widoczne jest szczątkowe prącie w postaci ciemno zabarwionego wyrostka, z kolei u samic jest on jaśniejszy i mniejszy. Najlepiej zrobić to około 5 godzin po wylęgu” – podaje portal lodr.konskowola.pl

Natomiast metoda endoskopowa „polegała na wprowadzeniu endoskopu poprzez stek do jelita i obserwacji różnic w budowie gruczołów rozrodczych piskląt. I tak u kogutków widoczne są dwa żółte jądra, natomiast u kurek jasnożółty jajnik. Obecnie nie jest praktykowana, ponieważ powodowała niekiedy uszkodzenia jelit, oraz groziła przenoszeniem różnych zarazków” – informuje portal lodr.konskowola.pl w temacie jakim jest dymorfizm płciowy u ptaków.

W przypadku ptaków dorosłych różnice pomiędzy osobnikami męskimi i żeńskimi są dosyć łatwo zauważalne.

Dymorfizm płciowy u ptaków – kury i koguty

Dymorfizm płciowy u ptaków pomiędzy kurami, a kogutami jest jasno zauważalny. Polega to głównie na tym, że koguty są większe, z kolorowym upierzeniem między piórami. Ogon ma długi zakrzywiony sierp, mocno rozwinięty czub i dłuższy dzwonek widoczny na głowie, natomiast podczas skoków widoczne są rogi. ostroga. Samice są znacznie skromniejsze i mniejsze od samców.

Natomiast u indyków zauważalne różnice są w zachowaniu, wyglądzie, oraz masie ciała, widać je już w 3-4 tygodniu życia. „Indory są cięższe od indyczek o około 30%, ich tempo wzrostu jest szybsze. Mają dłuższe nogi z ostrogami, wyraźnie zarysowane szerokie piersi i mocniejszą budowę. Uwagę przyciąga nieopierzona czerwona i pokryta brodawkami głowa, ozdobiona tzw. koralami. Dodatkowo indory posiadają na piersi czarną kępkę piór, zwanych pędzlem. U nasady dzioba ku przodowi zwisa długi wyrostek skórny tzw. wisior, osiągający około 7cm długości. Podczas okresu godowego samiec rozpościera jak wachlarz sterówki, po ziemi zamiata skrzydłami, oraz wydaje charakterystyczne gulgotanie. Indyczki są mniejsze, oraz nie posiadają ‘’ozdób’’ na głowie” – podaje portal lodr.konskowola.pl.

Czytaj również: Wysoce zjadliwa grypa ptaków zaatakowała Stany Zjednoczone

lodr.konskowola.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023