PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Drobiarstwo w Ghanie znalazło się w poważnych tarapatach 

Drobiarstwo w Ghanie znalazło się w poważnych tarapatach 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-01 13:30:00
Drobiarstwo

Ghańskie drobiarstwo znajduje się w dramatycznej sytuacji. Już ponad połowa ferm w tym kraju wstrzymała produkcję, a dalsze perspektywy nie są wcale optymistyczne. 

Ambitne plany ghańskiego przemysłu drobiowego, dążące do zwiększenia samowystarczalności w produkcji, wspierane przez politykę protekcjonistyczną rządu oraz dotowanie miejscowej produkcji, nie wytrzymały presji związanej z deficytem i cenami surowców paszowych. W 2021 roku import drobiu do Ghany oszacowano na 350,0 tys. ton rocznie. Według prognoz w 2022 roku kraj afrykański może zaimportować blisko 400,0 tys. ton mięsa drobiowego od zagranicznych dostawców.

Ghańskie drobiarstwo przeżywa obecnie kryzys

Okazuje się, że ambitne plany lokalnej branży dążące do zwiększenia samowystarczalności w produkcji drobiu, wspierane przez politykę protekcjonistyczną rządu oraz dotowanie miejscowej produkcji, nie wytrzymały presji związanej z deficytem i cenami surowców paszowych, czyli z problemami, z którymi mierzy się całe światowe drobiarstwo. Dodatkowo sektor drobiu w Ghanie został dotknięty epizoocją grypy ptaków.

“Wydarzenia, które mają miejsce w Ghanie, nie pozostają bez znaczenia dla kluczowych uczestników międzynarodowego handlu drobiem, w tym dla polskich eksporterów, ponieważ kraj ten, aby zaspokoić popyt wewnętrzny, musi w dużych ilościach importować mięso drobiowe” – uważa Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. 

W 2021 roku import drobiu do Ghany oszacowano na 350,0 tys. ton rocznie. Według prognoz w 2022 roku kraj afrykański może zaimportować blisko 400,0 tys. ton mięsa drobiowego od zagranicznych dostawców, czyli o prawie 15,0 proc. więcej w porównaniu rok do roku.

Drobiarstwo

Polska jest głównym eksporterem drobiu do Ghany

Gawrońska zwróciła uwagę, że jednym z największych eksporterów mięsa drobiu do Ghany jest Polska. Ghana to czternasty – pod względem uzyskiwanych przychodów z eksportu – największy importer drobiu z naszego kraju oraz szósty w rankingu pod względem ilości wysyłanego drobiu. Po marcu 2022 roku sprzedaż eksportowa z Polski do Ghany wyniosła ilościowo 14,4 tys. ton, a przychody ze sprzedaży osiągnęły wartość 14,3 mln euro.

Problemy, z jakimi boryka się lokalne drobiarstwo, sprawiły, że Ghana jest obecnie największym rynkiem zbytu dla unijnego mięsa drobiowego spośród tak zwanych państw trzecich. Z monitoringu prowadzonego przez KIPDiP wynika, że w pierwszym kwartale 2022 roku unijny wywóz drobiu z Unii Europejskiej na rynek Ghany wyniósł 41,7 tys. ton.  

Dopiero na dalszych miejscach w rankingu największych odbiorców unijnego drobiu – ale ze znacznie niższym poziomem wolumenu przywozu – znalazły się państwa trzecie: Ukraina (26,8 tys. ton) oraz Kuba (18,3 tys. ton). Spore ilości drobiu sprowadziły także inne kraje afrykańskie, jak Benin (16,6 tys. ton) czy Kongo (15,9 tys. ton). Unijny wywóz ogółem w okresie styczeń – marzec 2022 roku wyniósł blisko 297,0 tys. ton (dane z wyłączeniem UK).

Czytaj też: Saudyjskie drobiarstwo rośnie w siłę. Duży gracz zwiększył przychody

kipdip.org.pl/fot.Flickr/Wikimedia