PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Drób ozdobny – pasja, która może się z czasem opłacić

Drób ozdobny – pasja, która może się z czasem opłacić

Autor: Świat Rolnika 2022-07-24 21:00:00
Drób ozdobny

Drób ozdobny przez wielu jest porównywany do hodowli gołębi, czyli pasji, która przynosi tylko koszty. Jednakże ta pasja może zacząć się opłacać.

W ostatnich dwóch dekadach w Polsce, wraz ze wzrostem liczby gospodarstw agroturystycznych, widać rosnące zainteresowanie produkcją drobiu ozdobnego. Ptaki z tej grupy są niewątpliwym elementem dywersyfikacji takiej fermy. Kilka gatunków i odmian drobiu ozdobnego można uznać za przydatne. Hodowla kur ozdobnych nie jest tak skomplikowana.

Rodzaje drobiu ozdobnego

Ze względu na swoją długą tradycję Śląsk jest regionem o największej różnorodności  gatunków i ras  drobiu ozdobnego. Historia hodowli drobiu  w Polsce sięga co najmniej 1989 roku, kiedy  powstało Stowarzyszenie Ptaków Ozdobnych. Członkami Stowarzyszenia są również hodowcy gołębi czystej krwi oraz hodowcy ptaków.

Drób ozdobny w Polsce to głównie kury z gatunków takich jak: kurpatwiaki włoskie, wyandotte, cochiny, brahmy, araucany, bantamki, wąsacze antwerpskie i bojowce.

Wśród rodzajów bażantów najczęstszymi rodzajami bażantów są: łowne, królewskie, złociste, diamentowe oraz srebrzyste. Najczęściej wystawianymi gatunkami kaczek są kaczka indyjska, mandarynka, kolędy, jeżyny, cyraneczki i kaczki pierzaste. Do gęsi zalicza się gęsi garbonozy, tulusy, wrzośce, gęsi rdzawoszyje i białoszyje oraz rodzime odmiany i rasy  ptaków tego gatunku.

Drób ozdobny

Drób ozdobny – czy można na nim zarobić?

Aby drób ozdobny był opłacalny, lepiej sprzedawać pisklęta lub jaja wylęgowe. W związku z tym oprócz kury potrzebujemy również koguta. Aby jaja kwalifikowały się do wylęgu piskląt, możesz zainwestować w inkubator. Czy hodowla kurczaków się opłaca? Powinieneś opracować prosty biznesplan na własne potrzeby. Muszą wziąć pod uwagę koszty związane z założeniem i utrzymaniem gospodarstwa oraz rentownością. Można założyć, że każda kura znosi jedno jajko dziennie. Jego cena lub cena piskląt będzie zależeć od rasy kury.

Według ekspertów równe gatunki drobiu ozdobnego są kupowane przez kobiety mieszkające na wsi. Chcą osobnej rasy kurczaka lub kaczki. Należy jednak pamiętać, że ptaki ozdobne  są wymagające w hodowli. Są to rasy ptaków, które wymagają starannej opieki. Potrzebują  lepszej paszy niż normalne ptaki produkcyjne. Hodowcy uważają, że rasy ptaków ozdobnych są niezwykle inteligentne.

Czytaj również: Kaczki francuskie – popularne ze względu na przyrost i wydajność

kalendarzrolnikow.pl /fot.pixabay