PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Czubatka polska ma półkolisty czub i częściowo zasłonięte oczy

Czubatka polska ma półkolisty czub i częściowo zasłonięte oczy

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-15 09:00:00
czubatka polska

Czubatka polska od wieków biegała po gospodarstwach i sama znajdowały jedzenie. Możemy wyróżnić kilka odmian o barwnym upierzeniu. 

Według źródeł pierwotne kury czubate przywędrowały do Polski z południowej Rosji, z koczowniczymi ludami Mongolii. Uszlachetnione zostały w Holandii, Anglii i Niemczech. Ptaki, które w tym samym czasie były hodowane w Polsce na wsiach i dworkach, zostały do dzisiaj w prawie w niezmienionej postaci.

Czubatka polska w naszym kraju 

Kury czubatki obecnie stanowią udomowioną formę Kury bankiwa z domieszką Kury siwego i innych gatunków wymarłych. Pierwotne czubatki pojawiły się w naszym kraju z Rosji południowej z koczowniczymi ludami Mongolii. Czubatka polska wędrowała przez Niemcy, Anglię, Holandię do Włoch. 

Możemy wyróżnić czubatkę polską brodatą i bezbrodą. Czubatka brodata wyróżnia się dużym bujnym czubem i brodą, które efektownie i elegancko wyglądają u odmian łuskowanych. Występuję w takich odmianach barwnych, jak czarna, biała, srebrna czarno łuskowana, barwa złota czarno łuskowana, złota niebiesko łuskowana, wielbłądzia (chamois), jastrzębiata (pręgowana), nienbieska, wielobarwna (tollbunt), czekoladowa, beżowa (khaki), żółta i kuropatwian. Z kolei czubatka polska bezbroda różni się od brodatej brakiem brody i barwą czuba, która ma zazwyczaj inny kolor niż reszta ciała. Występuje w następujących odmianach barwnych: czarna z białym czubem, niebieska z białym czubem, biała z białym czubem, żółta z białym czubem, pręgowana z białym czubem, nakrapiana z białym czubem, biała z czarnym czubem, czekoladowa z białym czubem, bursztynowa z białym czubem oraz beżowa z białym czubem.

czubatka polska jajka

Wygląd i żywienie

Czubatka polska ma półkolisty kztałt dziuba i częściowo zasłonięte oczy. Jest ptakiem o średnich rozmiarach. Kury tej rasy najlepiej nadają się do hodowli ekologiczno-wybiegowej, przy właściwej pielęgnacji są żywotne i znoszą około 150-170 jaj rocznie. Jeśli chodzi o żywienie to nalezy w każdym okresie podawać odpowiednie pasze i karmy. Od stycznia do maja kurą podajemy granulat, gryt (potłuczone muszle ślimaków), twaróg lub przekeiłkowane ziarno. Od lutego do lipca kurą podajemy ziarno, jajko, twarożek, zielonki (pokrzywa, jarmuż, gwiazdnica itp.), owoce. Z kolei od sierpnia do grudnia podajemy zielonki, owoce, warzywa, nieco granulatu, mieszanka ziaren, gryt.

Czytaj też: Hodowla kur to proste przedsięwzięcie. Sprawdź jak zacząć!

pl.wikipedia.org/fot.pl.wikipedia.org/pixabay.com


Kura silka – ozdobna kura, która może wychowywać inne ptaki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-26 11:00:00

Przepiórka chińska – najpopularniejsza odmiana na świecie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 07:00:00

Grypa ptaków odpuszcza; Polska krajem wolnym od choroby?

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 12:15:00

BULT SMOGOWICZE