PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Czosnek dla kur może mieć pozytywny wpływ na ich organizm

Czosnek dla kur może mieć pozytywny wpływ na ich organizm

Autor: Monika Faber 2022-01-16 19:13:48
Czosnek dla kur

Czosnek dla kur ma podobny wpływ jak na organizm człowieka. Jest to naturalny suplement ziołowy lub, jak mówią, naturalny antybiotyk na wszelkie dolegliwości.

W przeciwieństwie do syntetycznych antybiotyków, które wyniszczają nasz organizm, czosnek działa tonizująco na organizm, nie potrzebujemy ochrony podczas jego stosowania i jest nietoksyczny. Czosnek jest bogaty w witaminę C. Świeży, obrany czosnek zawiera aż 31 mg witaminy C w 100 g produktu. Wśród minerałów jest bogaty w potas, żelazo, magnez i fosfor. Wyróżnia się również wysoką zawartością siarki, co jest w tym przypadku specyficzne i zauważalne.

Zbawienne działanie czosnku

Jak podaje portal kpodr.pl „Sama główka zioła jakim jest czosnek dla kur zapachu nie posiada, po jego przekrojeniu enzym allinaza rozkłada alliinę (aminokwas zawierający siarkę), po naruszeniu struktury powstaje lotna substancja będąca wynikiem działania enzymu, która nazywa się allicyna i to ona jest odpowiedzialna za charakterystyczny, dla niektórych nieprzyjemny zapach czosnku. Kolejnym pozytywnym składnikiem czosnku jest inulina – naturalny prebiotyk, który stymuluje wzrost korzystnej mikroflory przewodu pokarmowego, wpływa na wzrost przyswajalności mikro- i makroelementów.”

„W wielu wynikach badań ogólnodostępnych, które są związane z dobroczynnym działaniem dodatków czosnku w różnej formie zauważono pozytywne rezultaty, które poprawiają efektywność produkcji drobiarskiej. W przypadku indyków znacząco poprawiła się przeżywalność ptaków. Podając dodatek ekstraktu z surowego czosnku (0,5 g/dm3) uzyskano zwiększenie końcowej masy ciała o ok. 4% i osiągnięto zmniejszenie zużycia paszy w przeliczeniu na kilogram przyrostu masy ciała o 7%.” – dodaje portal.

W przypadku kurcząt brojlerów preparat czosnkowy stosowany w postaci roztworu wodnego w dawce od 1 do 2,25 ml na 1 kg paszy dla brojlerów, w sposób ciągły w paszy, znacząco zwiększał masę ciała ubitych kurcząt oraz parametry tuszy i znacząco zmniejsza śmiertelność ptaków w okresie odchowu, a jej optymalna dawka wynosi dla nich 1-1,5 ml/kg mieszanki paszowejCzosnek dla kur 02 w pierwszym i drugim okresie odchowu kurcząt brojlerów. W związku z zakazem stosowania antybiotyków paszowych preparat czosnkowy został przebadany jako dobry zamiennik regulujący wzrost i jakość tuszek ubitych kurcząt.

Czosnek dla kur i jego wpływ na organizm

Czosnek dla kur stosowany w ilości 2,5 g na 1 kg diety zwiększył o 5% masę ciała kurcząt brojlerów, a także wykorzystanie paszy w porównaniu do pozostałych grup. Dodatki ziół i czosnku wpłynęły korzystnie na zabarwienie skóry tuszek. Mięso kurcząt, którym do paszy dodawano czosnek, uzyskało najwyższą ocenę sensoryczną.

Podsumowując pozytywny wpływ czosnku na organizm drobiu można stwierdzić, że ma działanie przeciwpasożytnicze, przeciwbiegunkowe, przeciwwirusowe. Wspomaga układ odpornościowy, usuwa toksyny z organizmu, poprawia działa układu pokarmowego, zwiększa przeżywalność, lepiej wykorzystuje pasze, poprawia smak mięsa.

Zdaniem kpodr.pl „naturalne rozwiązania zarówno przy małej, jak i dużej produkcji drobiarskiej, może to stanowić specyficzny wyznacznik na rynku krajowym. Według danych źródłowych należy jeszcze pamiętać, że nie należy podawać czosnku i jego preparatów codziennie. Lepsze efekty daje terapia przerywana niż ciągła. Zalecane jest przygotowanie wodnego wyciągu z surowego czosnku – 1 kg rozdrobnionego czosnku na 200 litrów zimnej wody. Wodę przecedzoną przetrzymaną z czosnkiem przez 2 godziny podawać ptakom.”

Czytaj również: Czosnek bez nieprzyjemnego zapachu prosto z Libii

Kpodr.pl /fot.pixabay


Autor: Świat Rolnika

Pyszne i zdrowe. Jaja od kur zielononóżek warte swojej ceny


Autor: Świat Rolnika

Przez HPAI Bośnia i Hercegowina nałożyła restrykcje na 2 województwa


Autor: Polska Agencja Prasowa

Producenci drobiu i warzyw apelują o zapewnienie dostępu do opału


BULT SMOGOWICZE