PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Brazylijskie jaja notują stały wzrost produkcji i eksportu

Brazylijskie jaja notują stały wzrost produkcji i eksportu

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-12-16 07:00:00
Brazylijskie jaja

Według danych stowarzyszenia ABPA w 2021 roku brazylijskie jaja odnotują 2-procentowy wzrost w produkcji, do 54,4 mld sztuk i jednocześnie ustanowią nowy rekord.

Jednym z głównych czynników napędzających wzrost produkcji jest wzrost spożycia na rynku wewnętrznym. W 2020 roku wskaźnik konsumpcji – na mieszkańca – w skali roku wyniósł 251 jaj. W 2019 roku spożycia oszacowano na 230 jaj/mieszkańca. W Brazylii konsumpcja krajowa odpowiada za 99,7 proc. zagospodarowania jaj z lokalnej produkcji. Zaledwie 0,3% trafia na eksport. Jeśli chodzi o eksport to prawie 65 proc. wysyłek stanowią jaja świeże, a pozostała część to przetwory jajeczne.

Brazylijskie jaja mogą w przyszłości dogonić drób

Mimo, że brazylijskie drobiarstwo znane jest z eksportu kurczaków, a nie ze sprzedaży jaj za granicę, to jednak od pewnego czasu analitycy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz zwracają uwagę na oczekiwania brazylijskiej branży jajecznej, która zaczyna wdrażać plany rozwoju ekspansji zagranicznej. KIPDiP uważa, że choć zamysł Brazylijczyków wydaje się być w fazie wstępnej, należy go przyjąć całkiem poważnie. W nie tak dalekiej przyszłości, może się okazać, że eksportowane brazylijskie jaja dorównają poziomem dostaw jakie notuje brazylijski drób. Przeszłe doświadczenia pokazują, jak efektywna jest współpraca stowarzyszeń branżowych z Brazylii z administracją rządową na rynkach zagranicznych.

Wzrost eksportu w pierwszej połowie 2021 roku wyniósł 145%

“Na brazylijskie jaja zwróciliśmy uwagę jużBrazylijskie jaja 02 w 2019 roku, po zapoznaniu się z raportami brazylijskiego przemysłu jajecznego w kwestii eksportu. Podczas kongresu SIAVS – Międzynarodowej Wystawy Drobiu i Wieprzowiny w Sao Paulo reprezentanci sektora jaj z Brazylii zaproponowali, aby wykorzystać doświadczenia i kontakty w świecie arabskim kolegów eksportujących kurczaki. W Sao Paulo spekulowano, że najłatwiej byłoby skorzystać z wypracowanej przez lata potężnej pozycji firm drobiarskich na Bliskim Wschodzie i dostać się „autostopem” na ten rynek. Bliski Wschód postrzegany jest, jako największa szansa chociażby z uwagi na fakt, że rynek ten preferuje białe jaja, które dominują w brazylijskiej produkcji. Brazylijczycy chcą zdobyć rejon handlowy, który dla wielu światowych graczy jest ciekawym kąskiem (poza Azją). Spekulujemy, że zasadniczym kluczem do sukcesu, poza ceną, mogą być bezpośrednie powiązania kapitałowe w krajach arabskich brazylijskich liderów w eksporcie mięsa drobiu” – zauważa Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Warte uwagi są najnowsze dane ABPA wskazujące, że w okresie styczeń – czerwiec 2021 roku brazylijskie jaja i przetwory zanotowały łączy wzrost eksportu wynoszący 145,1 proc. r/r – do poziomu 5,6 tys. ton. Największym importerem były Zjednoczone Emiraty Arabskie (3,9 tys. ton, +358,4 proc. r/r). Wyróżniała się również sprzedaż do Japonii i Omanu.

Eksperci ABPA uważają, że zwiększenie wysiłków eksportowych na rynkach o wysokiej wartości dodanej jest jedną z metod pozwalających na zmniejszenie negatywnego wpływu rosnących kosztów produkcji na wyniki finansowe brazylijskich producentów (historycznie rekordowe ceny kukurydzy i soi).

Czytaj też: Kaczki brazylijskie mają zamiar podbić rynek globalny!

kipdip/fot.Pixabay