PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Araukana – indiańska rasa nietypowej ozdobnej kury

Araukana – indiańska rasa nietypowej ozdobnej kury

Autor: Świat Rolnika 2022-07-10 01:00:00
Araukana

Araukana niewątpliwie należy do jednej z najciekawszych ras drobiu ozdobnego. Poznaj bliżej tę nietypową rasę kury, którą podziwia cały świat.

Określenie “indiańskiej kury” nie wzięło się znikąd, ponieważ pochodzi ona z Ameryki Południowej, z rejonu Araukanii, historycznej krainy indiańskiej z plemienia Mapuczów. Naukowcy twierdzą, że rasa ta powstała na skutek krzyżowania kur hodowanych przez Indian, z rasami kur państw kolonialnych tj. Collonca (niebieskie jaja, brak ogona i wąsów) i Quetros (z ogonem i wąsami).

Charakterystyka indiańskiej kury

Araukana posiada jedyny w swoim rodzaju oryginalny wygląd i należy do kur lekkich. Ponadto ptaki tejże rasy są pozbawione ogona oraz posiadają baki i bokobrody, a także znoszą kolorowe jajka. 

Koguty mogą osiągnąć masę swojego ciała oscylującą między 2 a 2,5 kg, kury mogą ważyć od 1,5 do 2 kg. Odznaczają się puszystymi piórami, długimi i zakręconymi baczkami, a ich grzebienie są groszkowe, małe i czerwone. Wzrok przyciąga ich rozmaite ubarwienie, które występuje wśród nich, a są to: odcienie pszeniczne, płowe, białe, czarne, czarne srebrnoszyjne oraz kuropatwiane w odcieniu srebrnym, niebieskim, żółtym czy płowym. 

Araukana

Araukana znosi kolorowe jajka

Ciekawostką jest to, że kury tej rasy znoszą kolorowe jajka, a te są chętnie kupowane w Ameryce Północnej i określa się je mianem (Easter Eggers). W Europie największą hodowlą tych kur mogą poszczycić się Niemcy. Choć te ptaki są przyzwyczajone do klimatu tropikalnego, to wyjątkowo dobrze znoszą polskie zimy, w nieogrzewanych, ale dobrze ocieplonych kurnikach.

Ich nieśność wynosi 180 jaj na rok. Z kolei miniaturki w ciągu 365 dni mogą znieść ich 120 sztuk. Pojedyncze jajo osiąga masę 30-50 g. Z kolei barwa skorupy posiada ozdobne pastelowe kolory, poczynając od turkusowej po jasnozieloną, kończąc na różowej. Jajo cechuje mała zawartość cholesterolu.

Zobacz także: Kaczka piżmowa – udomowiony i rozpowszechniony gatunek w Europie

modr.pl, wikipedia.org/ fot. wikipedia.org