PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Drób i jaja / Amerykanie obawiają się o przyszły eksport drobiu i jaj 

Amerykanie obawiają się o przyszły eksport drobiu i jaj 

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-17 12:00:00
Eksport drobiu

Rosyjska inwazja na Ukrainie może utrudnić eksport drobiu z USA do Azji Środkowej i innych sąsiednich krajów takich jak Armenia i  Gruzja.  

Informację tę przekazał przedstawiciel amerykańskiej Rady ds. eksportu drobiu i jaj  Jego zdaniem stanowi logistyka i rubel. Amerykańskie statki potrzebują dostępu do gruzińskiego portu Poti nad Morzem Czarnym do obsługi rynków w tym regionie. Póki, co Poti jest obsługiwany przez przewoźników  oceanicznych w przeciwieństwie do zamkniętego portu w Odessie. 

Eksport drobiu może być zakłócony przez kilka czynników

Kolejnym problem, to spadająca wartość rosyjskiego rubla, który pociąga za sobą w dół waluty krajów Azji Środkowej. Amerykanie zastanawiają się, czy te kraje będą w stanie zapłacić za towary importowane. Poza kłopotami, firmy z USA przewidują, że konflikt na Ukrainie stworzy nowe szanse biznesowe w sprzedaży eksportowej, ponieważ Ukraina pokrywała istotny popyt  na mięso drobiowe na całym świecie, w tym zaopatrywała cenny rynek Bliskiego Wschodu. 

Amerykanie powołują się na ostatnie oświadczenie firmy MHP o wstrzymaniu wysyłek zagranicznych. Eksport drobiu z ukraińskiej firmy MHP trafiał do 85 krajów na świecie. Sprzedaż eksportowa mięsa drobiowego przez MHP w 2021 roku wyniosła 402,388 tys. ton (2020: 373,734 tys. ton).

Eksport drobiu

MHP wstrzymuje eksport mięsa drobiowego

Agroholding oficjalnie ogłosił, że spodziewa się bardzo znaczących, nieplanowanych strat. Kurs akcji przedsiębiorstwa zareagował bardzo gwałtownie na napaść rosyjską na Ukrainę. 

,,Dramat naszych przyjaciół pracujących w ukraińskim drobiarstwie jest bezprecedensowy. Traci nie tylko MHP, jedna z największych europejskich firm drobiarskich, ale załamuje się z dnia na dzień cały ukraiński eksport drobiu, na którego sukces nasi sąsiedzi pracowali latami. Z podziwem przyglądamy się heroicznym decyzjom zarządu MHP, który wykazuje nie tylko dbałość o jakże skomplikowane zabezpieczanie interesów przedsiębiorstwa, ale zapewnia bezpieczeństwo pracownikom oraz bezinteresownie wspiera walczące społeczeństwo ukraińskie" – skomentowała dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska.

MHP wytworzyło w 2021 roku 754,4 tys. ton mięsa brojlerów kurzych, co oznacza wzrost produkcji o 3 proc. w porównaniu do 2020 roku (731,3 tys. ton). Rósł popyt na eksport kurczaków z Ukrainy. Wywóz zwiększył się w ubiegłym roku o 8 proc. do poziomu 402,388 tys. ton (2020: 373,734 tys. ton). W efekcie eksport drobiu pod względem udziału w sprzedaży ogółem przedsiębiorstwa zwiększył się o 3 pkt. proc. – z 54 proc. do 57 proc.

Firma posiada swoje zakłady w wielu krajach Europy m.in. w Holandii i w Słowacji. Interesowała się także przejęciem Kutnowskich Zakładów Drobiarskich Exodrob, ale do kupna nie doszło. Jej właścicielem jest ukraiński miliarder Jurij Kosiuk. 

“Najwięcej ukraińskiego drobiu trafiało do krajów do Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, krajów WNP i UE.jedzenie. A my robimy i będziemy robić wszystko, żeby każdy Ukrainiec miał go dość" – napisano na Facebooku.

Czytaj też: Brazylijski drób według prognoz USDA utrzyma się na pozycji lidera

kipdip.org.pl/fot.Rawpixel/Maxpixel


Autor: Polska Agencja Prasowa

Grypa ptaków odpuszcza; Polska krajem wolnym od choroby?


Autor: Sebastian Wroniewski

Grypa ptaków we Francji; władze zmniejszyły ocenę ryzyka 


Autor: Świat Rolnika

Grypa ptaków odpuszcza. Od miesiąca brak nowych przypadków


BULT SMOGOWICZE