Rosyjska inwazja na Ukrainie może utrudnić eksport drobiu z USA do Azji Środkowej i innych sąsiednich krajów takich jak Armenia i Gruzja.
Informację tę przekazał przedstawiciel amerykańskiej Rady ds. eksportu drobiu i jaj Jego zdaniem stanowi logistyka i rubel. Amerykańskie statki potrzebują dostępu do gruzińskiego portu Poti nad Morzem Czarnym do obsługi rynków w tym regionie. Póki, co Poti jest obsługiwany przez przewoźników oceanicznych w przeciwieństwie do zamkniętego portu w Odessie.
Kolejnym problem, to spadająca wartość rosyjskiego rubla, który pociąga za sobą w dół waluty krajów Azji Środkowej. Amerykanie zastanawiają się, czy te kraje będą w stanie zapłacić za towary importowane. Poza kłopotami, firmy z USA przewidują, że konflikt na Ukrainie stworzy nowe szanse biznesowe w sprzedaży eksportowej, ponieważ Ukraina pokrywała istotny popyt na mięso drobiowe na całym świecie, w tym zaopatrywała cenny rynek Bliskiego Wschodu.
Amerykanie powołują się na ostatnie oświadczenie firmy MHP o wstrzymaniu wysyłek zagranicznych. Eksport drobiu z ukraińskiej firmy MHP trafiał do 85 krajów na świecie. Sprzedaż eksportowa mięsa drobiowego przez MHP w 2021 roku wyniosła 402,388 tys. ton (2020: 373,734 tys. ton).
Agroholding oficjalnie ogłosił, że spodziewa się bardzo znaczących, nieplanowanych strat. Kurs akcji przedsiębiorstwa zareagował bardzo gwałtownie na napaść rosyjską na Ukrainę.
,,Dramat naszych przyjaciół pracujących w ukraińskim drobiarstwie jest bezprecedensowy. Traci nie tylko MHP, jedna z największych europejskich firm drobiarskich, ale załamuje się z dnia na dzień cały ukraiński eksport drobiu, na którego sukces nasi sąsiedzi pracowali latami. Z podziwem przyglądamy się heroicznym decyzjom zarządu MHP, który wykazuje nie tylko dbałość o jakże skomplikowane zabezpieczanie interesów przedsiębiorstwa, ale zapewnia bezpieczeństwo pracownikom oraz bezinteresownie wspiera walczące społeczeństwo ukraińskie" – skomentowała dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska.
MHP wytworzyło w 2021 roku 754,4 tys. ton mięsa brojlerów kurzych, co oznacza wzrost produkcji o 3 proc. w porównaniu do 2020 roku (731,3 tys. ton). Rósł popyt na eksport kurczaków z Ukrainy. Wywóz zwiększył się w ubiegłym roku o 8 proc. do poziomu 402,388 tys. ton (2020: 373,734 tys. ton). W efekcie eksport drobiu pod względem udziału w sprzedaży ogółem przedsiębiorstwa zwiększył się o 3 pkt. proc. – z 54 proc. do 57 proc.
Firma posiada swoje zakłady w wielu krajach Europy m.in. w Holandii i w Słowacji. Interesowała się także przejęciem Kutnowskich Zakładów Drobiarskich Exodrob, ale do kupna nie doszło. Jej właścicielem jest ukraiński miliarder Jurij Kosiuk.
“Najwięcej ukraińskiego drobiu trafiało do krajów do Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, krajów WNP i UE.jedzenie. A my robimy i będziemy robić wszystko, żeby każdy Ukrainiec miał go dość" – napisano na Facebooku.
Czytaj też: Brazylijski drób według prognoz USDA utrzyma się na pozycji lidera
kipdip.org.pl/fot.Rawpixel/Maxpixel