O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-07-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Chów klatkowy – wszystko to, co dobry hodowca powinien wiedzieć

Chów klatkowy

Chów klatkowy składa się z kilku ważnych elementów: konstrukcji klatek, konstrukcji budynków inwentarskich i sposobu, w jaki gromadzi się, przenosi i magazynuje odchody. System intensywny charakteryzuje się wysokim poziomem produkcji jaj oraz mięsa.

Chów klatkowy – budynki inwentarskie

Chów klatkowy w systemie intensywnym odbywa się głównie w zamkniętych budynkach, które wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Budynki zawsze wyposażone są w odpowiedni system wentylacji. Wyposażenie pomieszczenia inwentarskiego różnić się w zależności od wymagań hodowcy – produkcja jaj może być obsługiwana ręcznie, ale może być również całkowicie zautomatyzowana.

Czytaj także: Drób – prognozy Rabobanku napawają optymizmem. Jaka będzie druga część roku?

Chów klatkowy – jak wyglądają klatki, w których hoduje się drób?

Choroby drobiu 3 1Chów klatkowy posiada charakterystyczne sposoby, w który układa się klatki – schodkowy, płaski, taśmowy i zwarty. Konstrukcje mogą mieć nawet do 8 kondygnacji lub poziomów z zagęszczeniem od 30 do 40 kur na 1m2. Najbardziej powszechne klatki mają wymiary 450mm x 4500mm x 4600 m i zazwyczaj są w stanie pomieścić około 3-6 kur. Klatki najczęściej produkuje się z drutu stalowego, a w swoim wyposażeniu posiadają całkowicie zautomatyzowany system pojenia i karmienia oraz rynienki, odprowadzające jajka.

Ptasie odchody, a chów klatkowy

Zanieczyszczona woda i odchody kur są produktem ubocznym chowu klatkowego drobiu. Istnieją dwa sposoby, dzięki którym można magazynować odchody – pomieszczenie z tymczasowym magazynem odpadów w obrębie budynku inwentarskiego z napowietrzaniem lub bez napowietrzania odchodów oraz oddzielne usytuowanie klatek i magazynu z odchodami. Chów klatkowy generuje odchody kur niosek, które zawierają 15-25% suchej masy, jednak po wysuszeniu masa wzrasta aż do około 40-50%. Wysuszone odchody usuwa się z kurnika, przewozi poza fermę lub magazynuje na fermie w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. W momencie magazynowania odchodów sucha masa odchodów może wzrosnąć nawet do 80% na skutek naturalnego procesu suszenia.

Chów klatkowy, a systemy chowu kur niosek na rynku europejskim

W krajach należących do Unii Europejskiej dzieli się na cztery główne systemy: zespół klatkowy z otwartym magazynem odchodów pod klatki, kurniki otwarte (podwieszone), kurniki z głębokim dołem na odchody oraz kurniki z taśmowym odprowadzaniem odchodów i zewnętrzny magazynem.

ekoportal.gov.pl

swiatrolnika.info 2023