PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla /Ceny zbóż gwałtownie spadają po zawarciu umowy w Stambule

Ceny zbóż gwałtownie spadają po zawarciu umowy w Stambule

Autor: Świat Rolnika 2022-07-25 13:05:00
Ceny zbóż

Ceny zbóż spadły w piątek z powodu podpisania umowy między Rosją a Ukrainą o eksporcie ukraińskiego zboża z portów czarnomorskich.

W piątek w Stambule pod auspicjami prezydenta Erdoğana i sekretarza generalnego ONZ Guterresa, wraz z delegacjami ukraińskimi i rosyjskimi, podpisana zostanie umowa o eksporcie zboża, która ma kluczowe znaczenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Poinformowało o tym biuro prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana w czwartek wieczorem. W efekcie ceny pszenicy na światowym rynku znacznie spadły w czwartek, a także mocno spadną w piątek. Na europejskim rynku kontraktów terminowych cena pszenicy spadła o 18 euro za tonę do 333 euro za tonę na początku notowań w piątek.

Centrum Koordynacyjne w Stambule

Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ planują w piątek w południe podpisać porozumienie o wznowieniu eksportu zboża z ukraińskich portów Morza Czarnego. Poinformowało o tym biuro prezydenta Turcji Tayyipa Erdoğana w czwartek, donosi Reuters i rosyjska agencja informacyjna TASS.

„Umowa o eksporcie zboża, która ma kluczowe znaczenie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, zostanie podpisana jutro w Stambule pod auspicjami prezydenta Erdoğana i sekretarza generalnego ONZ Guterresa, wraz z delegacją ukraińską i rosyjską” – powiedział rzecznik Erdogana Ibrahim Kalin w tweecie na temat Czwartek.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja od dwóch miesięcy pracują nad wynegocjowaniem tego, co Guterres nazwał układem – wznowienia ukraińskiego eksportu zboża z Morza Czarnego i ułatwienia dostaw rosyjskiego zboża i nawozów.

Ankara poinformowała, że ​​w zeszłym tygodniu osiągnięto ogólne porozumienie w sprawie planu zaproponowanego przez ONZ, który jest obecnie sporządzany przez strony na piśmie. Umowa wpłynie na ceny zboża. Szczegóły nie były początkowo znane. Umowa ma zostać podpisana w piątek, donosi TASS.

W Stambule powstałoby centrum koordynacji przesyłek eksportowych, w skład którego weszliby urzędnicy z ONZ, Turcji, Rosji i Ukrainy. „Reasumując, można podpisać dokument zobowiązujący strony do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania szlaków eksportowych na Morzu Czarnym” – powiedział rzecznik MSZ Oleg Nikolenko.

Ceny zbóż na świecie

Zgodnie z komunikatem TASS, dokument końcowy, zatytułowany „Inicjatywa czarnomorska”, obejmie utworzenie centrum koordynacyjnego pod auspicjami ONZ, rozminowanie ukraińskich portów, wspólne inspekcje wyjść i wejść do portów oraz działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwo eksportu .

Prezydent Rosji Władimir Putin wcześniej wskazywał, że Moskwa jest gotowa dopuścić bez przeszkód statki przewożące ukraińskie zboże, ale najpierw Kijów musi oczyścić swoje porty z min. Rosyjski prezydent powiedział 19 lipca w Teheranie, że Moskwa jest gotowa na ułatwienie eksportu zboża z Ukrainy, jeśli zniesione zostaną ograniczenia w eksporcie rosyjskiej żywności.

W zeszłym tygodniu dyplomaci poinformowali, że plan obejmował kierowanie ukraińskimi statkami zbożowymi na i z zaminowanych wód portowych. Ukraina może potencjalnie szybko wznowić eksport, powiedział wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki.

W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone dążyły do ​​ułatwienia rosyjskiego eksportu żywności i nawozów, zapewniając banki, firmy żeglugowe i ubezpieczeniowe, że takie transakcje nie naruszą sankcji Waszyngtonu wobec Moskwy. To również wpłynie na ceny zboża.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała w oświadczeniu, że kraje UE chcą również złagodzić niektóre wcześniejsze sankcje, aby zapewnić globalne bezpieczeństwo żywnościowe i stworzyć warunki dla niezakłóconego eksportu zbóż i nawozów.

Czytaj również: Ministerstwo rolnictwa podało aktualne ceny rzepaku

Agraheute/fot.pixabay