PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Zabójcza susza w Kansas. Upały zabiły tysiące krów

Zabójcza susza w Kansas. Upały zabiły tysiące krów

Autor: Świat Rolnika 2022-07-29 17:30:00
susza

Zabójcza susza w Kansas, trzecim co do wielkości stanie USA. Hodowcy bydła donoszą, że tysiące krów padło w wyniku fal upałów i wysokiej wilgotności powietrza.

Tylko 11 lipca w południowo-zachodnim Kansas padło co najmniej 2117 sztuk bydła. Eksperci zauważają, że w tym dniu poziom wilgotności gwałtownie wzrósł, panował całkowity spokój, a temperatura przekroczyła 38°C. Gorące, wilgotne powietrze sprawiało, że zwierzęta miały wrażenie, że się duszą. I stało się to, zanim niektóre zwierzęta całkowicie zrzuciły zimową sierść.

Susza zabija krowy w Kansas

Reuters, powołując się na ekspertów, zauważa, że ​​masowa utrata żywego inwentarza wywarła ogromny wpływ na stan przemysłu mięsnego w Stanach Zjednoczonych, który znajduje się w najgłębszym kryzysie. Według prognoz pogody w najbliższych tygodniach temperatura powietrza w Kansas przekroczy granicę 40 stopni. Takie ekstremalne upały i susza, według weterynarzy, nadal stresują zwierzęta i ostatecznie je zabijają.

Jest jeszcze inny, nie mniej dotkliwy problem – usuwanie martwych zwłok. Rolnicy zwykle je kremują. Jednak teraz, gdy krowy umierają tysiącami, są wrzucane na pospiesznie wykopane cmentarzyska wapna mineralnego na składowisku odpadów w hrabstwie Seward w Liberal. Ze względu na skalę zgonów zwierząt miejscowi urzędnicy sanitarni obawiają się, że zapach rozkładających się zwierząt rozprzestrzeni się po okolicy, a nawet może dojść do epidemii jakiejś choroby zakaźnej. Odpady ze składowisk mogą również przenikać do wód gruntowych.

Dyrektor składowiska Brock Tyner powiedział dziennikarzom, że pracownicy składowiska używają sprzętu do załadunku ze stalowymi kołami, aby wymieszać martwe zwłoki ze śmieciami, zgodnie z wymogami przepisów. Ten proces trwa średnio prawie trzy tygodnie. Wiadomo, że krowy, które giną z powodu stresu cieplnego, nie nadają się do spożycia przez ludzi. Za pomocą specjalnej technologii martwe tusze są przetwarzane na paszę dla zwierząt, nawozy i inne produkty potrzebne amerykańskim rolnikom.

susza

Czytaj też: Susza zagraża połowie Unii Europejskiej. Eksperci alarmują

meatinfo.ru/fot.pixabay