O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Wołowina limousine – najdelikatniejsze i najwyższe jakościowo mięso wołowe

Wołowina limousine

Wołowina limousine pochodzi od francuskiej rasy bydła domowego, którą pierwotnie hodowano w regionie Limousin charakteryzującym się surowym klimatem i skalistym podłożem. Trudne warunki środowiskowe wywarły korzystny wpływ na zwierzęta, które cechuje zdrowie, kondycja i wysokie zdolności adaptacyjne.

Wołowina limousine – jakość mięsa

Limousine to rasa, której osobniki charakteryzują się masywnością i dużą siłą – początkowo wykorzystywano je głównie jako siłę pociągową, a dopiero pod koniec użytkowania przeznaczano na rzeź. Wołowina limousine wyróżnia się wybitną jakością – imponującym umięśnieniem, wysokimi walorami kulinarnymi i chudym mięsem. Dodatkowo rasa łatwo przystosowuje się do różnych warunków środowiskowych i cechuje się dobrym zdrowiem, łatwością ocieleń i wysoką żywotnością młodych. Zwierzęta można utrzymywać zarówno w systemie ekstensywnym na pastwiskach, jak i intensywnym w budynkach inwentarskich.Wolowina limousine 2

Cechy charakterystyczne rasy, a wołowina limousine

Krowy osiągają około 650-800 kg przy wzroście 135 cm, natomiast buhaje – 1000-1200 kg przy wysokości w kłębie około 145 cm. Umaszczenie osobników najczęściej jest jednolitej czerwonej barwy, rzadziej – od koloru bułanego do ciemnoczerwonego. Niektóre zwierzęta posiadają charakterystyczne rozjaśnienie na brzuchu, wewnętrznej stronie ud oraz wokół oczu. Masa ciała nowonarodzonych jałówek to 35 kg, zaś buhajków około 40 kg. Odpowiednie żywienie zwierząt pozwala na zharmonizowany rozwój mięśniowy i szkieletowy, dlatego wołowina limousine, pochodząca z osobników o niższej masie ciała nie powoduje pogorszenia jakości mięsa.

Czytaj także: Kryzys gospodarczy – ZPP chce likwidacji barier prawnych i gospodarczych

Wołowina limousine – temperament osobników

Ubijane osobniki uzyskują wysoką wydajność rzeźną oraz korzystny stosunek mięsa do tłuszczu i kości. Wołowina limousine pochodząca nawet z ciężkich tusz zawiera bardzo niski procent tłuszczu. Bydło tej rasy charakteryzuje się dużym temperamentem – osobniku często reagują dość agresywnie na nieznane sytuacje. Krowy wykazują silny instynkt macierzyński i tak skrupulatnie chronią swoje młode, że czasem utrudnia to codzienną obsługę stada i przeprowadzenie najprostszych zabiegów zootechnicznych i weterynaryjnych.

Wolowina limousine, a hipertrofia

U osobników tej rasy często występuje zjawisko hipertrofii mięśni, którą innymi słowy określa się jako „dwupośladkowość”. Podwójne umięśnienie wywiera korzystny wpływ na wartość rzeźną i opasową oraz ukształtowanie tuszy i jakość mięsa. Wołowina limousine jest wówczas jaśniejsza, ma dużo lepsze walory smakowe i właściwości dietetyczne, za które odpowiada mniejsnzy udział tłuszczu i tkanki łącznej. Hipertrofia odpowiada niestety również za obniżoną witalność cieląt i ich wyższą śmiertelność wywołaną np. przez wady dziedziczne i trudne porody.

odr/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023