O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Żywienie bydła mięsnego – opas intensywny, półintensywny i ekstensywny

Żywienie bydła mięsnego

Żywienie bydła mięsnego jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na wyniki produkcyjne stada. Dawka pokarmowa uzależniona jest od grupy zwierząt. Krowy odchowujące cielęta skarmia się przede wszystkim paszami objętościowymi, zaś odsadzone cielęta przeznaczona na opas – paszami wysokoenergetycznymi.

Żywienie bydła mięsnego, a dawka pokarmowa

Żywienie bydła mięsnego niezależnie od grupy wiekowej powinno być odpowiednio zbilansowane pod względem energetyczno-białkowym. Dawka pokarmowa dla opasów powinna być dostosowana do wciąż zmieniających się potrzeb danego osobnika. Dawka ulega zmianie zazwyczaj co około 50 kg przyrostu masy ciała. Jednak należy pamiętać, że zimą krowy mamki powinny być skarmiane przede wszystkim paszami objętościowymi np. siano, słoma i kiszonki. Pasze treściwe stosuje się wyłącznie w przypadku słabej kondycji zwierząt po okresie odchowu cieląt, w okresie laktacji i krycia.zywienie bydla miesnego typy opasu 2

Opas intensywny, a żywienie bydła mięsnego

Opas intensywny polega na uzyskaniu możliwie jak najwyższej wagi w jak najkrótszym czasie. Żywienie bydła mięsnego za pomocą tego systemy polega na tym, że stado przebywa głównie w budynkach inwentarskich i nie korzysta z wybiegów. Dawki pokarmowe opierają się głównie na paszach, które zawierają wysokie ilości energii oraz paszach treściwych. Opas intensywny można wprowadzić wśród młodych, dobrze odchowanych buhajków, których masa ciała oscyluje wokół 120-150 kg. Żywienie opiera się przede wszystkim na kiszonkach z kukurydzy. Dobowy przyrost masy ciała zwierzęcia jest wysoki i przekracza 1000 g.

Czytaj także: Największy producent cebuli – czy Chiny mają konkurencję?

Żywienie bydła mięsnego, a opas półintensywny

Opas półintensywny jest najbardziej powszechnie stosowanym sposobem skarmiania w Polsce. Dzieli się na dwa etapy i najczęściej wprowadza się go w gospodarstwach, które dysponują dużym areałem pastwisk i łąk. Pierwszy etap młode osobniki utrzymywane są głównie na pastwisku, gdzie przygotowywane są do właściwego opasu. Okres przygotowawczy pozwala na prawidłowe rozwinięcie układu pokarmowego, który w drugim etapie pozwoli na pobieranie większej ilości pokarmu. Drugi etap cechuje się typowymi zasadami opasu intensywnego i wykorzystuje się w nim zjawisko kompensacji wzrostu – żywienie bydła mięsnego po sezonie pastwiskowym, kiedy to zwierzęta mogły być lekko niedożywione. Dzienny przyrost masy ciała osobników może wówczas oscylować nawet wokół 1500 g.

Opas ekstensywny, a żywienie bydła mięsnego

Opas ekstensywny opiera się na oszczędnym skarmianiu stada. Żywienie bydła mięsnego dzieli się na dwa sezony pastwiskowe, dlatego też najbardziej sprawdza się w gospodarstwach, które posiadają głównie umiarkowanie dobre użytki zielone. Po zakończeniu pierwszego wypasu młode zwierzęta przenosi się do budynków inwentarskich, gdzie podaje im się przede wszystkim pasze objętościowe. Natomiast w drugim okresie pastwiskowym starsze osobniki z dobrze wykształconym przewodem pokarmowym są w stanie dużo lepiej wykorzystać zielonkę, co powoduje również wyższy przyrost masy, który sięga 700 g na dobę. Pod koniec opasu ekstensywnego najczęściej wprowadza się szybki opas przed sprzedażą, który trwa do 2 miesięcy i pozwala zwiększyć masę osobników i poprawić ich umięśnienie.

wmodr/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023