PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Ile lat żyje krowa i jakie są tendencje w naszym kraju?

Ile lat żyje krowa i jakie są tendencje w naszym kraju?

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-05 01:00:00
ile lat żyje krowa

Ile lat żyje krowa? Odpowiadamy na to pytanie oraz pokażemy, jak rozpoznać jej aktualny wiek i ile powinna prawidłowo żyć.

Długość użytkowania krowy w stadzie jest istotnym elementem rentowności. Warto wiedzieć, że z  wiekiem krowy rośnie jej produkcja życiowa, co wpływa na obniżenie kosztu odchowu jałówki (w przeliczeniu na litr mleka). Jednocześnie wzrastają koszty związane z profilaktyką i leczeniem.

Krowy w Polsce 

Do najpopularniejszych krów mięsnych w Polsce należą: limousine, charolaise, hereford oraz aberdeen angus.Limousine to, jeśli chodzi o rasy krów mięsnych, absolutny rekordzista – pogłowie stanowi 70% wszystkich zwierząt czystorasowych. Z kolei charolaise cechuje się natomiast bardzo dużym dobowym przyrostem (nawet 1500 g). Mięso charolaise jest bardzo dobrej jakości, jednak o małej zawartości tłuszczu. Hereford siągają wagę do 600 kg, a buhaje do 900 kg. Dodatkowo na świecie podkreśla się, że wołowina tej rasy ma wyjatkowy smak.

ile lat żyje krowa wiek

Ile lat żyje krowa

Ile lat żyje krowa? Zakładając, że prawidłowy wiek wycielenia  jałówki mieści się w zakresie od 24 do 30 miesiąca życia, to krowa ma od 2 do 2,5 roku. Według przelicznika jej ludzki wiek wynosi 18 lat po ukończeniu 24 miesiąca życia oraz 22 po ukończeniu 36 miesięcy. Łatwo więc policzyć, że krowa ma wtedy od 18 do 20 ludzkich lat. Krowy potencjalnie mogą żyć 15–18 lat, więc w ich podeszłym wieku, mogą osiągnąć od 70 do 82 ludzkich lat. 

Łódzki Związek Hodowców Bydła wskazuje, że w okresie minionych 8 lat dają się zauważyć pewne zmiany w profilu parametrów użytkowych krów. Pomimo, że wszystkim zależy na długowieczności, to tendencja rysuje się dokładnie odwrotna. Krowy produkują mleko o ponad 1 miesiąc krócej w swoim życiu, ale nie stanowi to większego problemu, bo produkcja życiowa mimo tego wzrosła i tak o ponad 3 tys. kg mleka. Cieszy fakt wzrostu % zawartości białka, ale już nieco gorzej jest z zawartością % tłuszczu, ta systematycznie spada.

Czytaj też: Maski dla krów mają pochłaniać metan z… beknięć

pfhb.pl/lzhb.pl/fot.pixabay.co