PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Tłuszcz mleczny – badania wykazały, że jest korzystny dla zdrowia

Tłuszcz mleczny – badania wykazały, że jest korzystny dla zdrowia

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-10-06 17:04:32
Tłuszcz mleczny

Jak informuje Forum Mleczarskie, badania wykazały, że tłuszcz mleczny jest bardzo zdrowy i korzystny dla zdrowia. Osoby z wyższym spożyciem tłuszczu mlecznego – mierzonym poziomem kwasów tłuszczowych we krwi – miały niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do osób o niskim spożyciu. Jak mówią badacze, wyższe spożycie tłuszczu mlecznego nie wiązało się ze zwiększonym ryzykiem zgonu.

Tłuszcz mleczny przedmiotem badań

Tłuszcz mleczny był przedmiotem międzynarodowej współpracy między naukowcami ze Szwecji, USA i Australii, którzy ocenili spożycie tłuszczu mlecznego u 4150 szwedzkich 60-latków, mierząc poziom we krwi określonego kwasu tłuszczowego, który znajduje się głównie w produktach mlecznych i dlatego może być stosowany do odzwierciedlenia spożycia tłuszczu mlecznego. Dr Matti Marklund z The George Institute for Global Health, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health i Uppsala University powiedział, że wraz ze wzrostem spożycia nabiału na całym świecie potrzebne jest lepsze zrozumienie wpływu na zdrowie.

Wiele badań polegało na tym, że ludzie rejestrowali ilości i rodzaje spożywanych produktów mlecznych, ale jest to szczególnie trudne, biorąc pod uwagę, że nabiał jest powszechnie stosowany w różnych produktach spożywczych. Zamiast tego zmierzyliśmy poziom niektórych kwasów tłuszczowych we krwi lub bloków budulcowych tłuszczu, co daje bardziej obiektywną miarę spożycia tłuszczu mlecznego, która nie opiera się na pamięci ani jakości baz danych o żywności. Odkryliśmy, że osoby z najwyższymi poziomami faktycznie miały najniższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Relacje te są bardzo interesujące, ale potrzebujemy dalszych badań, aby lepiej zrozumieć pełny wpływ tłuszczów mlecznych i produktów mlecznych na zdrowie.

– stwierdził naukowiec.

Spożycie nabiału i produktów mlecznych w Szwecji należy do najwyższych na świecie.

Wykryto trzy nowe ogniska ASF! To już 110 w tym roku u świń!

Tłuszcz mleczny i wpływ na zdrowie

Jak dodaje Forum Mleczarskie, poddani badaniu szwedzcy Tluszcz mleczny 60-latkowie byli obserwowani średnio przez 16 lat, aby zobaczyć, ilu z nich miało zawały serca, udary i inne poważne zaburzenia krążenia, a ilu zmarło z jakiejkolwiek przyczyny w tym czasie.

Po statystycznym dostosowaniu do innych znanych czynników ryzyka, w tym takich czynników jak wiek, dochód, styl życia, nawyki żywieniowe i inne choroby, ryzyko chorób serca było najniższe dla osób z wysokim poziomem kwasów tłuszczowych (te osoby spożywały tłuszcz mleczny). Osoby z najwyższymi poziomami nie miały zwiększonego ryzyka zgonu ze wszystkich przyczyn. Połączenie tych wyników z 17 innymi badaniami z udziałem łącznie prawie 43 000 osób z USA, Danii i Wielkiej Brytanii potwierdziło te wyniki w innych populacjach.

Podczas gdy na wyniki mogą częściowo wpływać czynniki inne niż tłuszcz mleczny, nasze badanie nie sugeruje żadnej szkodliwości tłuszczu mlecznego jako takiej.

– powiedział dr Marklund.

Tłuszcz mleczny jest korzystny dla zdrowia

Główna autorka, dr Kathy Trieu z The George Institute for Global Health, powiedziała, że spożywanie niektórych produktów mlecznych, zwłaszcza produktów fermentowanych, było wcześniej związane z korzyściami dla serca.

Coraz więcej dowodów sugeruje, że wpływ na zdrowie produktów mlecznych może być bardziej zależny od rodzaju nabiału jak ser, jogurt, mleko i masło niż od zawartości tłuszczu, co wzbudziło wątpliwości, czy unikanie tłuszczów mlecznych ogólnie jest korzystne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Nasze badanie sugeruje, że ograniczenie tłuszczu mlecznego lub całkowite unikanie nabiału może nie być najlepszym wyborem dla zdrowia serca.

– powiedziała dr Kathy Trieu.

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż produkty mleczne mogą być bogate w tłuszcze nasycone, są również bogate w wiele innych składników odżywczych i mogą być częścią zdrowej diety. Jednak inne tłuszcze, takie jak te znajdujące się w owocach morza, orzechach i nietropikalnych olejach roślinnych, mogą mieć większe korzyści zdrowotne niż tłuszcze mleczne.

– dodała dr Trieu.

Badania wykazały, że tłuszcz mleczny jest bardzo zdrowy i korzystny dla zdrowia. Dlatego zachęcamy do picia mleka oraz spożywania produktów mlecznych.

forummleczarskie.pl/fot.pixabay