PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Światowy rynek wołowiny odczuł skutki argentyńskich ograniczeń

Światowy rynek wołowiny odczuł skutki argentyńskich ograniczeń

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-01 05:13:33
Światowy rynek wołowiny

W obliczu globalnej presji cenowej i rosnących cen żywca rząd argentyński zawiesił eksport wołowiny na 30 dni. Po tym okresie nałożono nowe ograniczenia na ilość i rodzaj wołowiny, którą można było eksportować, co wpłynęło na lokalny przemysł i światowy rynek wołowiny.

Światowy rynek wołowiny odczuwa skutki działań Argentyny

W swoim regularnym przeglądzie rynku wołowiny Rabobank przewiduje wzrost cen pasz, ponieważ warunki pogodowe i ograniczenia podaży wpłyną na światowy rynek wołowiny i utrzymają ceny zbóż paszowych na wysokim poziomie. Ceny bydła w wiodących krajach eksportujących wołowinę nadal rosły lub pozostawały stabilne w drugim kwartale 2021 r. Godnymi uwagi wyjątkami były Argentyna i Kanada, gdzie ceny bydła dość gwałtownie spadły.

W czerwcu rząd argentyński wprowadził system ograniczeń eksportu wołowiny, aby zwiększyć podaż krajową. Posunięcie nastąpiło po 30-dniowym zawieszeniu dostaw wołowiny w maju. Nowe kontyngenty ograniczają teraz eksport argentyńskiej wołowiny do 50% średniej miesięcznej eksportowanej od lipca do grudnia 2020 r.

Ponieważ Argentyna była piątym co do wielkości eksporterem wołowiny w 2020 r. i drugim największym dostawcą do Chin, ten spadek eksportu jest znaczny i może mieć znaczący wpływ na światowy rynek wołowiny.

– wyjaśnia Angus Gidley-Byrd, starszy analityk w dziale zwierząt gospodarskich w Rabobank.

Pod koniec sierpnia Argentyna planuje zrewidować nałożone ograniczenia, ale nie wyklucza się przedłużenia ich do grudnia. Rabobank sugeruje, że nowy system eksportowy raczej nie zostanie zlikwidowany w sierpniu, choć możliwe jest złagodzenie niektórych aspektów ograniczeń, zwłaszcza eksportu do Chin i Izraela, największych rynków eksportowych kraju.

 Aktywiści Extinction Rebellion przykleili się do Muzeum Nauki w Londynie!

Światowy rynek wołowiny – zawirowania w segmencie handlu

Po negocjacjach pomiędzy sektorem produkcyjnym Swiatowy rynek wolowiny a rządem, kiedy producenci zażądali zezwolenia na eksport mięsa koszernego do Izraela i wznowienia dostaw do Chin od września, pojawiła się nowa informacja. 16 sierpnia rząd argentyński ogłosił, że przyzna Izraelowi dodatkowy kontyngent na import wołowiny o 3500 ton miesięcznie.

Istnieje kilka możliwych scenariuszy prognozowania eksportu argentyńskiej wołowiny. Uważamy jednak, że najprawdopodobniej wielkość eksportu zmniejszy się o 50% w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku dla wszystkich kierunków eksportu, z wyjątkiem sprzedaży do Chin, wznowionej we wrześniu, oraz kontyngentów dla niektórych krajów wydanych do Grudzień 2021. W ten sposób władze będą mogły zaspokoić podstawowe potrzeby sektora produkcyjnego i zwiększyć dostępność wołowiny na rynku krajowym, zmniejszając eksport tylko o 9,5% w porównaniu z 2020 r..

– mówi Gidley-Byrd.

Oczekuje się, że ograniczony eksport z Argentyny – głównie do Chin – wpłynie na światowy rynek wołowiny i przyniesie korzyści sąsiednim rynkom, takim jak Brazylia i Urugwaj. Eksport brazylijskiej wołowiny do Chin znacznie wzrósł w czerwcu i lipcu. Eksport Brazylii w czerwcu (82 000 ton metrycznych) wzrósł o 22% w porównaniu z majem, podczas gdy w lipcu wzrósł o kolejne 11% do 91 000 ton metrycznych, co jest najwyższym wolumenem w tym roku.

W pierwszej połowie 2021 r. eksport wołowiny z Urugwaju do Argentyny osiągnął około 1400 ton metrycznych, najwyższy poziom od dekady. Dostawy z Urugwaju do Chin również wzrosły o 45% do około 146 000 ton metrycznych, podczas gdy przesyłki do Izraela wzrosły o 83,6% do 8200 ton metrycznych.

meatinfo.ru/fot.pixabay