O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Rośnie popyt na wołowinę w Chinach. Spada produkcja w USA

popyt na wołowinę

Popyt na wołowinę w Chinach rośnie i nie może być zaspokojony przez produkcję krajową. Jednocześnie spada produkcja w USA, a UE traci status głównego dostawcy.

W ostatnich latach Chińska Republika Ludowa stała się największym na świecie importerem wołowiny. Produkcja krajowa nie może zaspokoić rosnącego popytu. W 2021 r. wzrost chińskiego importu w połączeniu z ograniczonymi dostawami wołowiny na świecie przyczynił się do znacznego wzrostu cen na całym świecie. Z rekordowych cen skorzystali również pasterze w Unii Europejskiej. W zasadzie w 2022 r. rynek wołowiny będzie miał ograniczoną podaż nie tylko w UE, ale na całym świecie, więc ceny powinny pozostać powyżej średniej. Jednak jest to również konieczne dla producentów ze względu na wyższy koszt produkcji.

Rośnie popyt na wołowinę w Chinach

W swojej najnowszej prognozie Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) przewiduje, że chiński import wzrośnie o kolejne 300 000 ton do nowego rekordowego poziomu 3,25 miliona ton metrycznych, po wzroście o 6% w zeszłym roku. Pomimo oczekiwanego wzrostu produkcji o około 90 000 t do 6,92 Mt wołowiny, pozostaje ona daleko w tyle za prognozowanym wzrostem popytu. Popyt na wołowinę według prognoz wzrośnie o 390 000 t do 10,15 Mt.

Jednak długoterminowe perspektywy rynkowe są prawie niemożliwe ze względu na niepewny rozwój trwającej pandemii koronawirusa i jej globalne konsekwencje. Obecna strategia rządu Pekinu w zakresie walki z koronawirusem doprowadziła do ścisłego zablokowania całych miast z milionami mieszkańców, w tym głównych portów.

Oprócz środków bezpieczeństwa polityka ta ma również duży wpływ na import żywności. Na przykład australijska krytyka chińskiego rządu doprowadziła do wprowadzenia zaporowych ceł importowych na australijskie wino i jęczmień. Ponadto wielu dostawcom wołowiny odmówiono dostępu do rynku z powodu rzekomych naruszeń zasad higieny. Czołowy dostawca wołowiny w Chinach, Brazylia, również ucierpiała w 2021 r. po wstrzymaniu eksportu z powodu dwóch przypadków nietypowej gąbczastej encefalopatii bydła. Eksport i ceny załamały się, dopóki Brazylia nie została ponownie dopuszczona na rynek chiński w połowie grudnia.

Spada produkcja w USA

Innym potencjalnym kandydatem do eksportu Popyt na wolowine 02wołowiny na dużą skalę mogą być Stany Zjednoczone, które mogłyby zaspokoić chiński popyt na wołowinę. Problemem może być jednak niedawny spadek pogłowia bydła i wysokie wskaźniki uboju. Według USDA, krajowa produkcja wołowiny ma spaść o około 350 000 ton, czyli prawie 3%, do 12,38 mln ton w porównaniu do 2021 roku.

W ostatnich latach zmalało znaczenie Unii Europejskiej jako jednego z czołowych światowych producentów wołowiny. W 2022 roku Chiny mogą zastąpić UE i stać się trzecim największym producentem na świecie. Chociaż roczne dane dotyczące pogłowia bydła nie są jeszcze dostępne, wstępne szacunki wskazują, że pogłowie bydła ponownie spadło w UE. Departament Rolnictwa USA i Komisja Brukselska spodziewają się, że produkcja wołowiny w UE spadnie o 1% w 2022 r., do około 6,8 mln ton.

Spodziewany jest nieznaczny spadek wskaźników konsumpcji ze względu na rosnące ceny. Oczekuje się jednak, że będą one ograniczone ze względu na możliwe zniesienie ograniczeń Corona dla cateringu. Przy prawie stałym eksporcie na poziomie 690 000 ton USDA spodziewa się, że import wołowiny do UE wzrośnie po spadku w 2021 r. Jego jesienna prognoza sugeruje również większy wzrost importu.

W zasadzie w 2022 r. rynek wołowiny będzie miał ograniczoną podaż nie tylko w UE, ale na całym świecie, więc ceny powinny pozostać powyżej średniej. Jednak jest to również konieczne dla producentów ze względu na wyższy koszt produkcji.

Czytaj też: Zarzecki: Polska wołowina przestała konkurować ceną, a zaczęła jakością

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023