PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Rolnik i pracownicy mleczarni z zarzutami. W tle spora łapówka

Rolnik i pracownicy mleczarni z zarzutami. W tle spora łapówka

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-01 10:17:00
rolnik

Pracownicy mleczarni w Kole i rolnik usłyszeli zarzuty w związku fałszowaniem próbek mleka. Spółdzielnia szacuje straty. 

Zarzuty wyrządzenia szkody poprzez niedopełnienie obowiązków i fałszowanie wyników prób mleka przedstawiono pięciu pracownikom spółdzielni mleczarskiej w Kole (woj. wielkopolskie) i jednemu rolnikowi – poinformowała we wtorek rzecznik konińskiej prokuratury.

Rolnik i pracownicy zatrzymani

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Ewa Woźniak przekazała, że śledztwo w tej sprawie wszczęto w październiku ub. roku po przeprowadzonej w 2020 r. kontroli w spółdzielni mleczarskiej w Kole. W związku z wykrytymi nieprawidłowościami w czwartek zatrzymano sześć osób.

"Prokurator przedstawił zarzuty pięciu pracownikom spółdzielni i jednemu rolnikowi. Zarzuty dotyczą przyjmowania w 2020 r. korzyści majątkowych za fałszowanie wyników prób mleka, przez co spółdzielnia poniosła szkodę majątkową. Straty nie są jeszcze w pełni oszacowane" – powiedziała prok. Woźniak.

Mleko rozcieńczone wodą

Jak opisała prokurator, jedna z podejrzanych pracownic zakładu przyjmowała łapówki w wysokości 50 zł. W zamian za to kobieta kierowała do badań próbki, które nie odzwierciedlały niskiej jakości, rozcieńczanego wodą, mleka dostarczanego spółdzielni przez rolników.

Prok. Woźniak zaznaczyła, że postępowanie prowadzone w tej sprawie jest rozwojowe, a śledczy nie wykluczają przedstawienia zarzutów kolejnym osobom.

Rolnik i pracownicy spółdzielni zostali objęci zastosowaniem wolnościowych środków zapobiegawczych. Grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Grupa Lactalis przejmuje australijskiego producenta jogurtów

PAP/fot. pixabay


 


Stres cieplny – jak zapobiegać i łagodzić jego skutki? 

Autor: Tomasz Racki 2022-06-23 20:00:00

Duńskie mleczarnie zwiększyły eksport serów na odległe rynki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-21 22:00:00

Producenci mleka alarmują. "Straty liczone będą w miliardach"

Autor: Tomasz Racki 2022-06-21 15:04:00

BULT SMOGOWICZE