PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Rekordowo niska produkcja mleka. Za wszystkim stoi susza i ceny pasz

Rekordowo niska produkcja mleka. Za wszystkim stoi susza i ceny pasz

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-25 19:00:00
produkcja mleka

Produkcja mleka w Nowej Zelandii osiągnęła bardzo niski poziom w I kwartale 2022 r. Według danych jest to najniższy poziom od 2013 r. 

Forum mleczarskie podaje, że w obecna wielkość produkcji mleka w I kwartale 2022 r. w Nowej Zelandii wynosi 5, 906 mld kg. Jest to bardzo niski poziom porównująć analizowane okresy w poprzednich latach. Za wszystkim stoją wysokie ceny pasz, ale również ciągłe niedobory pracowników. 

Produkcja mleka spada

Na ostatnim posiedzeniu Obserwatorium Rynku Mleka poddano ekspertyzie cały rynek mleka. Według danych skup mleka krowiego w Unii Europejskiej w styczniu 2022 r. był nieco poniżej poziomów ze stycznia 2021 r. (-0,7%).  W styczniu bieżącego roku globalna produkcja mleka była niższa o 1,8% niż w styczniu 2021 roku. Spadek produkcji odnotowano u wszystkich największych producentów: w Australii o 6,3%, w Nowej Zelandii o 6,1%, w Stanach Zjednoczonych o 1,6%, w Unii Europejskiej o 0,7%, a w Wielkiej Brytanii o 1,9%. Ponadto zanotowano zmniejszenie dostaw m.in. w Irlandii (-4,1%), Niemczech (-2,2%), Francji (-2,2%) i Holandii (-2,7%). 

produkcja mleka Nowa Zelandia

Sytuacja w Nowej Zelandii 

Produkcja mleka w Nowej Zelandii w I kwartale br. była najniższa od 2013 r. Głównymi przyczynami są susza, zmniejszenie stad bydła mlecznego, wysokie ceny pasz oraz niedobory siły roboczej. Produkcja mleka w pierwszym kwartale 2022 r. spadła o 6% w porównaniu z poprzednim rokiem i była najniższa od 2013 r. Spadek ten nastąpił pomimo rekordowych cen skupu surowca. Amerykańscy analitycy spodziewają się, że eksport pełnego mleka w proszku z Nowej Zelandii spadnie u większości tutejszych przetwórców mleka, eksport sera spadnie tylko nieznacznie, a OMP i masło lekko wzrosną.

Obecna wielkość produkcji w I kw. wynosi 5,906 mld kg. Obecne prognozy mówią o spadku produkcji mleka za cały 2022 r. do 21,8 mld kg. Jak wskazuje Forum mleczarskie, byłoby to wielkością zbliżoną do produkcji z 2017 r., co też nie jest optymistyczną wielkością dla lokalnego przemysłu mleczarskiego.

Czytaj też: Gigant Fonterra podjął zaskakującą decyzję dot. cen skupu mleka

forummleczarskie.pl/fot.pixabay.com


Autor: Tomasz Racki

Stres cieplny – jak zapobiegać i łagodzić jego skutki? 


Autor: Sebastian Wroniewski

Duńskie mleczarnie zwiększyły eksport serów na odległe rynki


Autor: Tomasz Racki

Producenci mleka alarmują. "Straty liczone będą w miliardach"


BULT SMOGOWICZE