PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Rekordowa krowa na Ukrainie! Daje gigantyczne ilości mleka

Rekordowa krowa na Ukrainie! Daje gigantyczne ilości mleka

Autor: Świat Rolnika 2022-05-18 12:30:00
krowa

Genetyka i dieta zwierząt odgrywają ważną rolę w hodowli bydła mlecznego, ponieważ od tego zależy, ile krowa może dać mleka.

Profesjonalne podejście i zamiłowanie rolników do prowadzonego biznesu pozwala bić rekordy. Czynniki te pomogły osiągnąć sukces gospodarstwa „Arcydzieło” (obwód rówieński, gmina Krupetsk). Gospodarstwo utrzymuje rekordową krowę Rumianek, która produkuje 46 litrów mleka dziennie. Zostało to zgłoszone przez SEEDS.

Rekordowe ilości mleka

„W sumie rodzinne gospodarstwo ma nadzieję na 8000 litrów na krowę rocznie. Właścicielami firmy są Alexander i Oksana Ryabiy. Pomaga im troje ich dzieci” – powiedzieli przedstawiciele projektu Family Dairy Farms, który obejmuje Arcydzieło.

Przed założeniem gospodarstwa i przystąpieniem do projektu Ołeksandr Ryabij przez trzynaście lat pracował za granicą na budowie. To właśnie doświadczenie w tej dziedzinie pomogło Ołeksandrowi samodzielnie wybudować pomieszczenia gospodarcze.

Pewnego dnia gospodarstwo odwiedził Vitaliy Koval, szef rówieńskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Zaznaczył, że takie rodzinne gospodarstwa rolne są doskonałym przykładem małej przedsiębiorczości i możliwości zatrudnienia na obszarach wiejskich. Witalij Kowal obiecał wsparcie rolnikom. Władze lokalne zamierzają współpracować w ramach projektu Rodzinne Gospodarstwa Mleczne, aby umożliwić przesiedleńcom otwieranie własnych gospodarstw. Rodzinna krowa może stać się ukraińskim ewenementem.

Krowa

Legendarna krowa z Bangladeszu

Nie tylko ukraińska krowa jest sławna. Tysiące mieszkańców Bangladeszu zdecydowało się złamać restrykcje przeciwepidemiczne, aby tylko zobaczyć i zrobić sobie zdjęcie z Rani. Rani to – według jej właścicieli – najmniejsza krowa świata. Żyje na farmie niedaleko Dhaki.

23-miesięczna krowa rasy Bhutti ma 51 cm wysokości, 66 cm długości i waży 26 kg. Odkąd jej zdjęcia pojawiły się w banglijskich mediach, stała się sensacją. Choć transport publiczny w kraju został zawieszony z powodu epidemii Covid-19, tłumy udają się – przede wszystkim rikszami – na farmę Charigram położoną 30 km od stolicy.

Zdaniem właścicieli, Rani jest 10 cm niższa od obecnej oficjalnej rekordzistki, Manikyam, krowy żyjącej w indyjskim stanie Kerala.

Hasan Howlander z farmy, gdzie mieszka Rani, zapewnia, że organizacja prowadząca Księgę Rekordów Guinnessa obiecała obejrzeć zwierzę w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Powiedział też, że w ciągu zaledwie trzech dni, gospodarstwo odwiedziło ponad 15 tys. osób. "Większość chce sobie zrobić z Rani selfie. Szczerze mówiąc, mamy dość" – dodał.

Czytaj również: Maski dla krów mają pochłaniać metan z… beknięć

Agronews.ua /fot.pixabay


Stres cieplny – jak zapobiegać i łagodzić jego skutki? 

Autor: Tomasz Racki 2022-06-23 20:00:00

Duńskie mleczarnie zwiększyły eksport serów na odległe rynki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-21 22:00:00

Producenci mleka alarmują. "Straty liczone będą w miliardach"

Autor: Tomasz Racki 2022-06-21 15:04:00

BULT SMOGOWICZE