PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Produkcja mleka na Ukrainie ponownie spadła od stycznia do sierpnia

Produkcja mleka na Ukrainie ponownie spadła od stycznia do sierpnia

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-27 09:05:54
Produkcja mleka

W okresie styczeń-sierpień 2021 r. ukraińska produkcja mleka wyniosła 6 mln ton wszelkiego rodzaju mleka, czyli o 6,2% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Poinformowała o tym Państwowa Służba Statystyczna Ukrainy. Według analityków w krajach rozwijających się jest obecnie 6 milionów gospodarstw. Co więcej, w ciągu ostatnich 20 lat światowa produkcja wzrosła o 62 procent. Wzrost w krajach rozwijających się wyniósł 114 procent, a w krajach rozwiniętych 22 procent.

Produkcja mleka na Ukrainie

W okresie sprawozdawczym produkcja mleka w sektorze przemysłowym wyniosła 1,8 mln ton mleka, czyli tylko o 1,4% mniej niż przed rokiem. Tak więc na podstawie wyników styczeń-lipiec br. udało się zwiększyć produkcję mleka przemysłowego.

W gospodarstwach domowych w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wyprodukowano 4,1 mln ton mleka, czyli o 8,3% mniej niż w analizowanym okresie 2020 roku. W żadnym z regionów nie udało się zwiększyć produkcji.

Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska): Nie wolno wstydzić się rolnictwa

Światowa produkcja mleka w ostatnich 20 latach wzrosła o 62 procent

Według analityków w krajach rozwijających się jest Produkcja mlekaobecnie 6 milionów gospodarstw. Co więcej, w ciągu ostatnich 20 lat światowa produkcja mleka wzrosła o 62 procent, przekazuje Dairynews. Wzrost w krajach rozwijających się wyniósł 114 procent, a w krajach rozwiniętych 22 procent.

Ponadto do 2050 roku producenci mleka będą mogli czerpać korzyści z rosnącego rynku dzięki większej ilości spożywanego mleka (+50 procent) i większej ilości zebranego mleka (+100 procent).

W przypadku Maroka sektor mleczarski poczynił znaczne postępy dzięki strategii Plan Maroc Vert. Na przykład region Doukkala, który przyczynia się do 18 procent krajowej produkcji mleka, odnotowuje obecnie rekordową produkcję mleka na poziomie 380 milionów litrów rocznie, co stanowi wzrost o 90 procent w porównaniu z 2008 rokiem.

Światowa produkcja mleka u 20 największych dostawców to obecnie 77 procent globalnych wolumenów. Prawdą jest, że te 20 krajów jest rozsianych po całym świecie, od Ameryki Północnej po Amerykę Południową, Europę i Azję, a Afryka jest głównym kontynentem, który w ogóle się nie pojawia. Największy producent mleka Indie odpowiada za jedną piątą całkowitej światowej produkcji mleka.

agronews.ua/fot.pixabay