O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Limousine – najpopularniejsza rasa bydła mięsnego w Polsce

Limousine

Obecnie w Polsce hodowanych jest 15 ras bydła mięsnego. Największą popularnością w naszym kraju cieszy się francuska rasa – limousine.

Odpowiada ona w naszym kraju za 70 procent całej populacji krów czystorasowych. Przyczyn ogromnej popularności tej rasy, jest wiele. Obok imponującego umięśnienia i wysokich walorów kulinarnych chudego mięsa, najważniejsze z nich to: zdolność przystosowania się do różnych warunków środowiska, dobre zdrowie, łatwość ocieleń i duża żywotność cieląt. Zwierzęta utrzymywane są z powodzeniem zarówno w chowie intensywnym w budynkach inwentarskich jak i ekstensywnym na pastwiskach.

Limousine – rasa o ponadprzeciętnym umięśnieniu i żywotności

Francuska rasa limousine wiedzie absolutny prym w populacji bydła ras mięsnych w naszym kraju. Dodatkowo zauważalny jest z roku na rok bardzo korzystny trend dominacji krów czystorasowych nad populacją mieszańcową. Świadczy to nie tylko o wzroście świadomości hodowców, ale przede wszystkim o systematycznym ujednolicaniu genetycznym krajowej populacji tej rasy.

Swoją popularność rasa limousine zawdzięcza ponadprzeciętnej budowie ciała i umięśnieniu ,oraz wysokim walorom kulinarnym mięsa o wybitnej jakości. Hodowcy doceniają również ich zdrowotność, a także łatwość przystosowania się do różnych warunków środowiskowych. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt dużej żywotności cieląt oraz bezproblemowe porody.

Za wyborem tej rasy przemawia to, iż jest ona średnio wcześnie dojrzewająca, długowieczna i płodna. Stąd możliwość krycia jałówek już w 15-18 miesiącu życia, przy uzyskaniu masy ciała w granicach 450-500 kg, co powoduje, że ocielenia następują w wieku 24-27 miesięcy. Część hodowców czeka jednak z pierwszym kryciem jałówek do wieku 22-24 miesięcy i wagi ok. 600 kg, argumentując go łatwiejszymi porodami i lepszą opieką nad potomstwem.

Rasa z roku na rok zwiększa swój udział na świecie

Masa ciała krów rasy limousine najczęściej wahaLimousine 02 się w przedziale 650-800 kg, przy wzroście wynoszącym 135 cm. Parametry te zależą w dużej mierze od systemu produkcji. Obecny trend, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, zakłada zwiększenie kalibru krów matek. Wiąże się to z założeniem, że duża krowa to większe ciele nie tylko przy urodzeniu, ale także przy odsadzeniu.

Buhaje z kolei osiągają wagę 1000-1200 kg, przy wysokości 145 cm w kłębie. Istotnym parametrem, interesującym niejednego hodowcę, są przyrosty dobowe, które dla rasy limousine są niezwykle korzystne.

I tak w przypadku cieliczek do 210 dnia życia przyrosty te wahają się w granicach 890-1030 g, natomiast dla buhajów jest to średnio 960-1100 g i z roku na rok jest to tendencja wzrostowa. Ta optymistyczna wiadomość pozwala spodziewać się przyrostów masy ciała na poziomie 1100-1200 g w czasie opasu właściwego buhajów.

Z roku na rok, dzięki systematycznym i intensywnym pracom hodowlanym, znaczenie rasy na światowych rynkach rośnie.

Jeśli zdecydujemy się na hodowlę, warto przypomnieć co należy wiedzieć o rasie limousine.

Czytaj też: Rasy krów mięsnych – 4 najpopularniejsze w Polsce

wmodr.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023