PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Krowy w trakcie i po porodzie potrzebują szczególnej uwagi

Krowy w trakcie i po porodzie potrzebują szczególnej uwagi

Autor: Emilia Gromczak 2022-01-08 06:00:00
krowy

Krowy po porodzie potrzebują szczególnej uwagi. W tym czasie najważniejszą kwestią jest zapewnienie odpowiedniej koncentracji białka i energii w dawce pokarmowej. 

W trakcie porodu krowy istotne jest zapewnienie w porodówce suchej i czystej ściółki, zadbanie o higienę urządzeń wspomagających przy porodzie oraz zachowanie spokoju. Zwierzęta po porodzie potrzebują odpowiedniej koncentracji białka i energii w zadawanej dawce pokarmowej. W tym okresie należy również pamiętać o specjalistycznych dodatkach paszowych np. witaminach. 

Ważne są odpowiednie warunki podczas porodu

W czasie porodu należy zachować spokój i co ważne, nie przyśpieszać akcji porodowej, a w razie komplikacji skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. Na porodówce powinniśmy zadbać o suchą i czystą ściółkę oraz o higienę urządzeń wspomagających. Krowy w czasie porodu muszą mieć zapewnioną cisze i spokój. 

Krowy po porodzie, a dawka pokarmowa krowy poród

Pierwsze tygodnie po porodzie, to okres kiedy produkcja mleka gwałtownie wzrasta, co niestety nie łączy się z tak samo szybkim wzrostem pobrania suchej masy, które na początku laktacji kształtuje się na poziomie 16–18 kg. Najważniejszą kwestią jest zapewnienie odpowiedniej koncentracji białka i energii w zadawanej dawce pokarmowej. Zawartość białka powinna wynosić ok. 18% w suchej masie, z naciskiem na wysoką zawartość białka trawionego jelitowo. Z kolei poziom energii powinien wynosić ok. 1 JPM. Warto pamiętać o tym, by poznać wartość pokarmową własnych kiszonek, np. w Laboratoriach Oceny Pasz PFHBiPM. Krowy w okresie okołoporodowym muszą mieć dostarczoną prawidłowo zbilansowaną dawkę. Podstawową wiedzą, która w tym pomoże, jest wiedza o tym, jakimi dysponujemy paszami objętościowymi.

Krowy po porodzie powinny również przyjąć specjalistyczne dodatki paszowe, najczęściej są to nośniki łatwo dostępnej energii, chronionych aminokwasów czy witamin, żywych kultur drożdży. Decyzję o ich stosowaniu należy oprzeć o analizę ekonomicznej zasadności ich stosowania, dobrać je pod kątem występujących w stadzie problemów. Tutaj warto oprzeć się o programy doradców żywieniowych PFHBiPM.

Czytaj: Sensory wycieleń – nowe technologie na rynku rolnym

technologia.kpodr.pl/fot.pixabay.com