O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Jodła olbrzymia trafiła na profesjonalne badania tomografem

Jodła olbrzymia

Dorodna jodła olbrzymia, rosnąca w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej, przechodzi specjalistyczne badania. Kondycja zdrowotna drzewa od jakiegoś czasu budzi zaniepokojenie. Za pomocą czułej aparatury wykonano ocenę faktycznych obciążeń wiatrem, jakie są wywierane na pień i system korzeniowy drzewa oraz badanie pnia na wybranych wysokościach przy użyciu m.in. tomografu komputerowego.

Jodła olbrzymia trafiła na badania

Największa jodła olbrzymia w Polsce, rosnąca w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej (Nadleśnictwo Gryfino, RDLP w Szczecinie), przechodzi specjalistyczne badania. Teraz leśnicy czekają na wyniki konsultacji. Kondycja zdrowotna drzewa od jakiegoś czasu budzi zaniepokojenie.

Od kilku lat obserwujemy symptomy świadczące o postępujących chorobach i zaniku wigoru. Nadszedł, zatem czas, aby nasza ponad 140-letnia podopieczna przeszła gruntowne i specjalistyczne badania. Ich celem jest przede wszystkim uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy drzewo nie stanowi zagrożenia dla gości licznie odwiedzających ogród oraz czy na schorzenia, na które cierpi „będzie można wypisać receptę”.

– mówi Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino.

Dorodna jodła olbrzymia przechodzi specjalistyczne badania. Aby, karta zdrowia drzewa mogła zostać wzbogacona o istotną wiedzę „medyczną” należało wykonać analizy stanu zdrowotności systemu korzeniowego oraz stopnia zaawansowania zgnilizny toczącej pień. Za pomocą czułej aparatury wykonano ocenę faktycznych obciążeń wiatrem, jakie są wywierane na pień i system korzeniowy drzewa oraz badanie pnia na wybranych wysokościach przy użyciu m.in. tomografu komputerowego.

Tomograf pozwala na przeprowadzenie bezinwazyjnych badań stanu zdrowotnego drzew pod kątem występowania ubytków, zgnilizn oraz pęknięć wewnętrznych. Zebrane wyniki posłużą do opracowania dalszych wytycznych postępowania z chorującym drzewem. Nadleśnictwo Gryfino oczekuje obecnie na ostateczny wynik konsultacji ekspertyzy i wówczas przedstawi wyniki przeprowadzonych badań.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych – ekspert punktuje ekologów!

Jodła olbrzymia – największy gatunek jodły

Jodła olbrzymia to gatunek drzew z rodziny sosnowatych. Jodla olbrzymiaJedna z najwyższych jodeł. Występuje naturalnie w zachodniej części Ameryki Północnej. W ojczyźnie dorasta do wysokości 75 m i pierśnicy 0,6—1,8 m; w Górach Skalistych rzadko osiąga większe wymiary niż wysokość 36 m i pierśnicę 0,9 m. W młodości ma koronę prawidłową, stożkowatą i niesymetryczną, w starości — kopulastą. Kora na starych pniach ciemnobrązowa, podłużnie spękana. Pędy oliwkowozielone lub oliwkowobrązowe, drobno owłosione lub prawie nagie; pąki kuliste lub jajowate, pokryte żywicą.

Jodła olbrzymia występuje w Ameryce Północnej na dwóch odgraniczonych obszarach z licznymi stanowiskami wyspowymi; w strefie przybrzeży Pacyfiku i w Górach Kaskadowych oraz w północnej części stanu Idaho, Montana, Washington i prowincji Kolumbia Brytyjska. Rośnie od poziomu morza aż do 2100 m n.p.m., głównie w dolinach rzek i na zboczach. Do Europy wprowadzona w 1831 r. jako drzewo dekoracyjne w parkach. Posadzona w dobrych warunkach siedliskowych rośnie szybko i stanowi jeden z najważniejszych obcych gatunków jodeł dla lasów europejskich. W zachodniej Europie w wieku 50 lat osiąga wysokość 27—32 m. W Polsce sadzona głównie w lasach i w parkach, zwłaszcza na zachodzie kraju.

lasy.gov.pl/encyklopedia.lasypolskie.pl/fot.Lidia Kmiecińska/fot.wikimedia

swiatrolnika.info 2023