PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Indie nie zgadzają się, by określeniem „mleko” nazywać wege-napoje

Indie nie zgadzają się, by określeniem „mleko” nazywać wege-napoje

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-17 08:30:28
mleko

Forum Mleczarskie informuje, że Indie zamierzają walczyć z nazywaniem wegańskich produktów, udających mleko, nazwami mleczarskimi. Jak podaje hinduski The Tribune Indyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Standardów (FSSAI) przypomniał, że nazwy produktów nabiałowych nie mogą być używane do sprzedaży produktów pochodzenia roślinnego. Indie posiadają w tym względzie bardzo jasne przepisy prawa.

Mleko w wege-produktach wprowadza w błąd

FSSAI nakazał przy tym przeprowadzić kontrolę i położyć kres naruszaniu prawa. Nie jest to czcza groźba, gdyż podległe regulatorowi urzędy mają trzy tygodnie na podjęcie działań i przesłanie raportów w tej sprawie. Tym samym produkty udające mleko nie będą mogły być nazywane określeniami mleczarskimi.

 

Prawdziwe, a nie sojowe

FSSAI zarządził dochodzenie, gdyż liczba naruszeń prawa rośnie, zwłaszcza w kanale e-commerce. Krajowy regulator otrzymał szereg skarg od konsumentów dotyczących etykiet, na których pisano, że wewnątrz znajduje się mleko sojowe, migdałowe, owsiane i twaróg sojowy. Przedsiębiorstwa, które nie stosują standardów w etykietowaniu i  informowaniu konsumentów dostaną 15 dni na zmiany. Jeżeli nie dostosują się do litery prawa, FSSAI przewiduje nałożenie kar.

forummleczarskie.pl/fot.pixabay