O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Szkocka rasa bydła highland – szkockie bydło górskie

Szkocka rasa bydła

Szkocka rasa bydła cechuje się długimi rogami i kudłatą sierścią. Rasa została wychodowana na północy Szkocji – powstała w wyniku skrzyżowania rasy czarnej i rudej. Współczesne bydło charakteryzuje się wysoką różnorodnością umaszczenia. Highlandy to przede wszystkim mięsna rasa, a celem ich hodowli jest głównie wysokiej jakości wołowina.

Szkocka rasa bydła – jak powstała?

Szkocka rasa bydła występowała niegdyś głównie na zachodzie i północy Szkocji. Początkowo wyróżniano wyłącznie dwie odmiany: mniejszą o ciemnym umaszczeniu oraz większą, charakteryzującą się czerwoną sierścią. Wraz z upływem czasu różnice między odmianami zatarły się. Dzisiejsze osobniki rasy highland to przede wszystkim krótkonogie i długowłose osobniki małego kalibru. Zwierzęta posiadają bardzo zróżnicowane umaszczenie – od brązowego i żółtego, poprzez ciemnobrunatne i czerwone, po srebrne i białe. Co ciekawe żadne ubarwienie nie jest genetycznie dominujące.szkocka rasa bydla

Szkocka rasa bydła, a bujna okrywa włosowa

Osobniki mają dość drobną budowę i cechują się prawidłową sylwetką, która jest charakterystyczna dla bydła mięsnego. Głowa najczęściej jest krótka i szeroka z lirowatymi rogami o rozpiętości sięgającej nawet do 1,5 m. Szkocka rasa bydła ma grzywkę na czole, która sięga do połowy grzbietu nosa. Najbardziej charakterystyczną cechą rasy jest długa, pokrywająca całe ciało okrywa włosowa, w której wyróżnia się dwie warstwy: zewnętrzną, składającą się z długich, grubych włosów, której zadaniem jest ochrona przed śniegiem i wiatrem oraz wewnętrzna – puszysta i miękka, chroniąca ciało przed utratą ciepła.

Czytaj także: Ardanowski odchodzi! Oto, co udało mu się osiągnąć. Najlepszego ministra rolnictwa zastąpi Grzegorz Puda

Masa ciała osobników, a szkocka rasa bydła

Średnia masa ciała krów to najczęściej 400-450 kg przy wysokości w kłębie około 105 cm, zaś buhaje ważą do 625 kg przy wysokości w kłębie od 120 do 130 cm. W zależności od warunków, w jakich utrzymywana jest hodowla zwierzęta mogą różnić się wyrostowością. W chowie fermowym, w który wyeliminowano niekorzystny wpływ ostrego klimatu i ekstensywne żywienie, dorosłe buhaje potrafią osiągnąć masę nawet do 800 kg, zaś krowy – ok. 500 kg. Natomiast przy intensywnym żywieniu opasy szkockiej rasy bydła uzyskują masę 450 kg w wieku około 16 miesięcy, jednak najczęściej opasa się je mniej intensywnie za pomocą pastwiska do wieku 2 lat.

izoo.krakow.pl

swiatrolnika.info 2023