O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Pielęgnacja racic – w jaki sposób wpływa na zdrowie krów?

Pielęgnacja racic

O racice krów powinniśmy dbać praktycznie od momentu ich urodzenia. Właściwa pielęgnacja racic w okresie wzrostu może całkowicie wyeliminować wady postawy, ze względu na na fakt, że kończyny są bardzo elastyczne.

Zgodnie z zasadą, że profilaktyka jest najważniejsza – im wcześniej zdiagnozujemy problem, tym większą mamy szansę na jego rozwiązanie.

Pielęgnacja racic – kiedy należy rozpocząć kontrolę i jak często ją wykonywać?

Pierwszej kontroli stanu w jakim znajdują się racice powinniśmy dokonać u jałówek już w wieku 12-16 miesięcy. Natomiast u zwierząt bez wad postawy pierwszą korekcję wykonujemy w wieku 18-20 miesięcy. Od tego czasu pielęgnacja racic powinna być wykonywana regularnie, minimum 2 razy w roku – w okresie wiosny i na jesieni.

U krów korzystających z pastwiska, korekta racic powinna być wykonana na 4-6 tygodni przed ich wyjściem na pastwisko, a druga przed powrotem do obory na okres zimy. Jest to ważne ze względu na zmianę rodzaju podłoża.

Z powodu chorób kończyn wydajność mleczna krowy zmniejsza się o 4-20 procent w porównaniu do krów zdrowych, a w przypadku ciężkich kulawizn nawet o 25-80 procent, aż do całkowitego zaniku wydzielania mleka. Schorzenia racic wskazują też wysoką zależność z zapaleniem błony śluzowej macicy, opóźnionym zwijaniem się macicy po porodzie, dysfunkcją jajników oraz problemami z zapłodnieniem.

Czym jest korekcja racic?

Pięlęgnacja racic w postaci korekcji to nic innego jakPielegnacja racic 02 obcinanie, modelowanie i formowanie paznokci. Niewiele różni się od zabiegu, jakiego dokonuje każdy człowiek. Różnica polega na tym, że my wykonujemy go raz w tygodniu, a u krowy przeprowadza się go co pół roku.

Korekcja racic polega na usunięciu nadmiernie przerośniętego rogu racicowego i nadaniu racicom właściwego kształtu, który zapewnia zwierzęciu równomierne rozłożenie nacisku ciała. W jej wyniku skrócony zostaje wierzchołek racicy i zmniejszona grubość przedniej części podeszwy, przywraca się naturalne ustawienie osi palca i przenosi główny nacisk ciężaru ciała z piętki i tylnej części podeszwy na jej przednią część, zapobiegając tworzeniu wrzodu.

Pielęgnacja racic i inne sposoby leczenia

Systematyczna pielęgnacja racic i korekta kształtu uchroni bydło przed groźnymi powikłaniami. Jedną ze skutecznych metod w zapobieganiu schorzeniom są kąpiele racic, które wykonuje się z użyciem roztworów dezynfekcyjnych. Odpowiednio przygotowany roztwór wlewa się do specjalnej wanny lub maty, a te umieszcza się w korytarzach przepędowych. Należy przy tym pamiętać, że środek powinien być przygotowany zgodnie z zaleceniami producenta. Należy również kontrolować stopień zabrudzenia roztworu odkażającego i w miarę potrzeby wymieniać go na świeży. W zależności od wielkości stada, zaleca się jedną lub dwie kąpiele na tydzień.

Czytaj też: Inteligentne kamery pomagają identyfikować choroby krów. Sprawdź jak!

modr.mazowsze.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023