O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-10-2021

Autor: Michał Rybka

Inteligentne kamery pomagają identyfikować choroby krów. Sprawdź jak!

Choroby krów

Kamery AI pomagają wykryć wczesne choroby krów, w tym oznaki kulawizny w stadzie holsztyńsko-fryzyjskim liczącym 150 cieląt w Kingston Morward Agricultural College w Anglii.

Jak działa ten nowatorski system?

Angielska uczelnia jest miejscem pilotażowym projektów wykorzystujących nowoczesne technologie mające na celu poprawę stanu zdrowia zwierząt gospodarskich. David Cotterell, kierownik farmy, powiedział, że monitorowanie stada dzięki wideo jest bardzo ważne, bo pomaga wykryć kulawiznę bydła we wczesnych stadiach choroby:

„Na wyjściu z farmy mamy kamerę wideo, która rozpoznaje krowy po czubku głowy – nie po kolczykach czy numerach z tyłu, ale po kształcie głowy i wzorach kolorów w czerni i bieli. To rodzaj rozpoznawania twarzy u krów. Każdego dnia, dwa razy dziennie, krowy przechodzą obok kamery, a kamera będzie obserwować wszelkie zmiany w ruchu ciała – rzeczy, których gołym okiem nie możemy zobaczyć.”

Kamera przesyła obrazy na żywo z hali udojowej z powrotem do bazy. Dzięki temu firma Cotterell może używać oprogramowania do analizy CattleEye do zdalnego monitorowania stanu zdrowia zwierząt gospodarskich i podejmowania na czas decyzji.chorobykrow2 22.10

Dane otrzymane z kamery pozwalają na terminowe leczenie chorób krów w przyszłości. Uczelnia opracowuje również czujniki temperatury i wilgotności w pomieszczeniu dla zwierząt, aby zapobiec wszelkim skokom temperatury. Czujniki pomagają również monitorować poziom emisji metanu.

Zobacz też: Przemieszczenie trawieńca – jak poradzić sobie z tą chorobą u krów?

Nowe technologie pomagają w szybkim wykrywaniu choroby krów

„Objętość danych może być znaczna, ale bardzo ważne jest posiadanie systemów do ich filtrowania, które możemy wykorzystać w biznesie. Nie mamy czasu na analizę wielu filmów. Potrzebujemy prostego systemu, który potrafi zidentyfikować krowy potrzebujące pomocy. Za pomocą 5G przetwarzane są informacje, które mogą być przydatne dla rolników. Nowe technologie mogą poprawić efektywność hodowli bydła mlecznego, a także zapewnić zdrowie zwierząt.” – powiedział kierownik farmy.

Digby Soubi, kierownik projektu w Wessex, uważa, że ​​koszt wdrożenia analizy wideo na farmach nie jest tak wysoki. Zainstalowaną kamerę można kupić za 150 funtów, a oprogramowanie kosztuje około 3-4 000 funtów dla 150-osobowego stada.

 

źródła: meatinfo.ru/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023