O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-11-2021

Autor: Monika Faber

Bydło Highland – czym się charakteryzuje ta oryginalna rasa?

Bydło Highland

Bydło rasy Scottish Highland (szkockie bydło górskie) to jedna z najstarszych opisanych ras bydła. Informacje o niej pojawiły się już w XII-wiecznych źródłach pisanych, a dowody jej istnienia pochodzą już z VI wieku.

Oznacza to, że bydło Highland jest jedną z najstarszych w nowożytnej historii rasą bydła. Pierwsza księga hodowlana została założona w 1884 roku.

Bydło Highland z bogatą historią

Bydło Highland jest starą szkocką rasą bydła, która charakteryzuje się długimi rogami i kudłatą sierścią. Rasa została wyhodowana w północnej Szkocji. Bydło powstało w wyniku krzyżówki dwóch ras, czarnej i rudej.

Na początku wyróżniane były dwa odrębne gatunki: mniejsze i czarne bydło rasy Kyloe, które zamieszkiwało pierwotnie wyspy północno-zachodniego wybrzeża oraz większe, rudawe bydło zamieszkujące góry. Obecnie oba gatunki uważa się za jedną rasę – tzw. bydło Highland. Oprócz wymienionych wyżej kolorów bydło ma także odcienie: żółty, srebrno-biały i ciemno brunatny.

Charakterystyka rasy

Bydło tej rasy charakteryzujeBydło Highland się małymi wymaganiami co do pomieszczeń i żywienia, zwierzęta mogą być utrzymywane przez cały rok na pastwisku, zachowując przy tym bardzo dobrą kondycję i zdrowie. Jest to charakterystyczna rasa, która żywi się przede wszystkim zielonką pastwiskową i sianem, w mniejszych ilościach sianokiszonką i słomą. Bydła tej rasy nie żywi się kiszonką z kukurydzy, ogranicza się również prawie do zera karmienie paszami treściwymi. Zwierzęta te cechują się dobrą płodnością i dużą łatwością wycieleń. Cielęta przy urodzeniu ważą ok. 20-30 kg. Krowy cielą się na pastwiskach bez żadnej pomocy, porodów nie utrudniają nawet zimowe warunki i temperatury poniżej -20°C. Matki wyróżnia duża opiekuńczość względem cieląt. Szkockie bydło górskie jest rasą długowieczną, często zdarza się, że 20-letnie krowy użytkowane są jeszcze rozpłodowo. Obecnie utrzymywane szkockie bydło górskie to zwierzęta długowłose, małego kalibru, użytkowane jednostronnie w kierunku mięsnym. Mięso jest chude, marmurkowate, soczyste o małej zawartości cholesterolu. Bez względu na wielkość stada uzyskuje się wołowinę najwyższej jakości przy minimalnych nakładach.

Charakteryzując szkockie bydło górskie należy podkreślić jego wielką urodę – różnobarwne, długie owłosienie i imponujące rogi, których rozpiętość może dochodzić nawet do 1,5 m. Umaszczenie jest zazwyczaj od jasnobrązowego przez czerwone do czarnego, ale zdarzają się również osobniki o umaszczeniu białym i srebrnym. Wysokość w kłębie krowy 105 cm, średnia masa ciała 400-450 kg; buhaje 120-130 cm, średnia masa ciała do 625 kg.

Dzięki wyjątkowej urodzie zwierzęta te można wykorzystywać w agroturystyce. Bydło rasy Highland jest z wyglądu bardzo atrakcyjne.

Czytaj też: Prawidłowe żywienie cieląt – wszystko, co musisz wiedzieć

odr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023