O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Groźna choroba bydła zbiera swoje żniwo w dolnej Saksonii

groźna choroba bydła

Groźna choroba bydła zaatakowała zwierzęta w powiecie Vogtland w Saksonii. W stadach odnotowano zwiększone straty.

Chorobę wywołuje patogen bakteryjny Pasteurella multocida. Rozprzestrzenianie się patogenu i infekcja następuje poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub pośrednio przez skażone punkty paszowe, lub wodne. Według informacji starostwa bydło z gospodarstw Vogtland było w momencie zakażenia na pastwisku.

Groźna choroba bydła w Saksonii 

Urząd dzielnicy Plauen poinformował wczoraj o wybuchu groźnej choroby bydła w saksońskich stadach krów. W stadach odnotowano zwiększone straty zwierząt. W wyniku choroby bydło ginie w bardzo krótkim czasie od pojawienia się objawów. Wywołuje ją patogen bakteryjny Pasteurella multocida. Choroba nie podlega obowiązkowi zgłoszenia ani zgłoszenia w Niemczech.

Ta groźna choroba bydła występuje w regionach Azji Południowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. W 2013 r. pojawiła się w Hiszpanii. Istnieją doniesienia o ogniskach w Dolnej Saksonii, Saksonii-Anhalt, Brandenburgii, Bawarii i Saksonii. W 2021 r. stado młodego bydła w gospodarstwie mleczarskim Vogtland poniosło już znaczne straty. Choroba bydła ostatnio wybuchła również w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, ale ofiarami były jelenie.

groźna choroba bydła Saksonia

Pasteurella – działanie

Groźna choroba bydła może zaatakować wszystkie domowe i dzikie przeżuwacze (bydło, owce, kozy, bawoły, zebu, żubry, sarny, jelenie, jelenie sika i daniele), świnie domowe i dziki. Jednak dzikie przeżuwacze i inne wymienione gatunki zwierząt chorują rzadziej niż bydło. Choroba jest nieszkodliwa dla ludzi.

W wyniku pasteurelli zwierzęta wykazują nagłą depresję, brak ruchu, wysoką gorączkę i obfite ślinienie. Może również wystąpić krwawa biegunka, krwawa wydzielina z nosa, obrzęk podskórny, kaszel i duszność, które zwykle prowadzą do śmierci w ciągu 24 do 48 godzin. Uważa się, że choroba może być przenoszona przez gryzące owady. 

W ostatnim badaniu niemieccy specjaliści weterynarii wykazali, że istnieje związek między terytoriami wilków, a wybuchem choroby dzikich zwierząt i bydła. Epidemie w ostatnich latach często miały miejsce na terenach wilczych. 

Przeczytaj: Choroby metaboliczne krów – jak je rozpoznać i jak im zapobiegać

agrarheute.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023