PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Grecki potentat mleczarski FAGE zainwestuje fortunę w Niderlandach

Grecki potentat mleczarski FAGE zainwestuje fortunę w Niderlandach

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-12-01 22:00:00
FAGE

FAGE to bardzo znacząca w rynku jogurtów oraz międzynarodowa firma mleczarska. Działa na wielu rynkach, w tym np. w USA, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Grecji.

“Ponieważ nadal rozwijamy naszą działalność i zwiększamy wielkość sprzedaży w Europie, planujemy uzupełnić moce produkcyjne naszych greckich zakładów dodatkowymi mocami produkcyjnymi w Europie. Planujemy zastosować tę samą najnowocześniejszą technologię i procesy w nowym zakładzie produkcyjnym w Niderlandach, z których korzystamy w naszym zakładzie produkcyjnym w USA” – przekazała firma.

FAGE chce uzyskać łatwiejszy dostęp do rynków Europy Zachodniej

Dla FAGE budowa zakładu w Niderlandach oznacza łatwiejszy dostęp do surowca dla swojego głównego produktu – surowca od krów mlecznych – również do rynków Europy Zachodniej. Jednak dla przemysłu w Grecji oznacza to prawdopodobnie zmniejszenie produkcji w lokalnym zakładzie oraz spadek ilości mleka, które firma sprowadza od greckich producentów.

Według najnowszych dostępnych danych Eurostatu na Niderlandy przypada 9,6 procenta całego świeżego mleka krowiego w UE, które zostało zebrane i wysłane do przemysłu mleczarskiego. Ustępuje ona jedynie Niemcom (22,4 procenta) i Francji (17 procent).

Nowy zakład FAGE ma powstać w Hoogeveen, w północno-wschodnich Niderlandach, w parku biznesowym Riegmeer Hoogeveen. To blisko autostrady, która pomoże w wysyłce produktów firmy. Firma podpisała wstępną umowę z władzami lokalnymi na 15-hektarową działkę, na której powstanie zakład.

Grecki potentat zainwestuje w nowy zakład 150 milionów euro

Projekt będzie inwestycją o wartości 150 milionów euroFAGE 02 i stworzy 250 nowych miejsc pracy; zwiększając również roczną wydajność produkcyjną greckiego przedsiębiorstwa mleczarskiego o około 40 000 ton jogurtu.

Zgodnie z planami firmy, nowa fabryka rozpocznie działalność w drugiej połowie 2024 roku. FAGE zainstaluje innowacyjne urządzenia i technologię, które zainstalowała również w swoim zakładzie w USA.

Firma zauważyła w oświadczeniu, że ściśle współpracuje nie tylko z władzami lokalnymi w Hoogeveen, ale także z korporacją „Invest in Holland”, lokalną spółką wodociągową i innymi lokalnymi.

Nowy plan będzie drugą jednostką FAGE za granicą, ponieważ firma mleczarska zbudowała jednostkę produkującą jogurt w Johnstown w stanie Nowy Jork w 2008 roku. Dziś greckie przedsiębiorstwo jest aktywne w 31 krajach, a jej najważniejszymi rynkami są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy.

Przypomnijmy, że Mlekovita uruchomiła sprzedaż online dla branży HoReCa.

Czytaj też: Mleczarski gigant Saputo kupuje firmy z sektora wegańskiego i białkowego

forummleczarskie.pl/fot.Twitter