PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Globalny rynek wołowiny – zwiększona konkurencja na świecie

Globalny rynek wołowiny – zwiększona konkurencja na świecie

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-05-20 10:53:09
Globalny rynek wołowiny

Zgodnie z niedawną analizą MLA ograniczona globalna podaż doprowadziła do wyższych cen wołowiny i konkurencji między importerami. Wskaźniki uboju w Australii, Brazylii i Argentynie spadają rok do roku, podczas gdy niektóre inne kraje, takie jak Stany Zjednoczone, zapewniają krajowe dostawy, aby zaspokoić popyt spodziewany w sezonie grillowania. Globalny rynek wołowiny notuje nasiloną konkurencję.

Globalny rynek wołowiny – konkurencja nasila się

Ograniczone dostawy i silny popyt globalny napędzają wzrostowy trend cen eksportowych, a główne rynki importowe konkurują o produkty. Ponadto na globalny rynek wołowiny ma wpływ nowy szczep afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Azji, który stanowi dodatkowe zagrożenie dla dostaw żywności i prawdopodobnie spowoduje wzrost cen w najbliższej przyszłości.

Australijski eksport wołowiny w kwietniu spadł w porównaniu z marcowymi wolumenami, osiągając 72 500 ton, co stanowi 22% spadek w porównaniu z kwietniowymi poziomami. W głównych regionach hodowli bydła istnieją wystarczające zapasy paszy, co pozwoliło producentom zarówno zachować liczbę samic, jak i ograniczyć liczbę zwierząt hodowlanych wysyłanych do przetwórstwa.

Czytaj więcej: Argentyna planuje zawiesić eksport wołowiny na miesiąc

Globalny rynek wołowiny – najwięksi gracze

Chociaż jest to pozytywne dla producentów,Globalny rynek wolowiny którzy chcą odbudować swój inwentarz hodowlany, dostępność wołowiny na eksport jest ograniczona, a wielkość eksportu wołowiny spadła obecnie o 24% rok do roku do zaledwie 272 000 ton od stycznia do kwietnia, czyli znacznie poniżej celu. W ubiegłym roku w tym okresie wyeksportowano 358 tys. Ton mięsa.

Rynek chiński zwiększył import wołowiny o 20% w pierwszych trzech miesiącach 2021 r., a Brazylia, Argentyna, Urugwaj i Nowa Zelandia są głównymi dostawcami na tym rynku, przy czym import z każdego rynku rośnie rok do roku o odpowiednio 33%, 19%, 47% i 28%. Import wołowiny z Kanady osiągnął 1121 ton, + 44% r / r, podczas gdy import wołowiny do USA wzrósł o 1500% rok do roku do 31 058 ton.

meatinfo.ru/fot.pixabay