PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Gigant Fonterra podjął zaskakującą decyzję dot. cen skupu mleka

Gigant Fonterra podjął zaskakującą decyzję dot. cen skupu mleka

Autor: Emilia Gromczak 2022-05-13 08:00:00
Fonterra

Spółdzielnia mleczarska Fonterra podjęła decyzję na obecny sezon 2021/22. Decyzja ma związek z cenami skupu mleka.

Nowozeladzki gigant mleczarski ogłosił zaskakującą decyzję dla wszystkich. Chodzi o obniżkę cen skupu mleka na obecny sezon 2021/22. Dyrektor Generalny Fonterry podkreślił, że zmiana prognozy ceny mleka wynika z szeregu niedawnych wydarzeń, które miały krótkoterminowy wpływ na globalny popyt na produkty mleczne. 

Decyzja giganta mleczarskiego

Forum mleczarskie donosi, że gigant mleczarski Fonterra ma zamiar obniżyć cenę skupu mleka w obecnym sezonie 2021/22 z przedziału od 9,30 - 9,90 NZD za kg do 9,10 - 9,50 NZD za kg. Dyrektor Generalny Fonterry zwraca uwagę, że zmiana prognozy ceny mleka wynika z szeregu niedawnych wydarzeń, które miały krótkoterminowy wpływ na globalny popyt na produkty mleczne. W głównej mierze zmiana prognozy wynika z blokady w Chinach z powodu koronawirusa, konfliktu na Ukrainie oraz z kryzysu gospodarczego. Przypominamy, że spółdzielnia w marcu wstrzymała eksport nabiału do Rosji. Odziały Fonterra pozostają otwarte, lecz firma wstrzymała eksport nabiału do Rosji. Dostawy firmy do tego kraju stanowi przede wszystkim masło. Ponadto eksport nabiału na Ukrainę został wstrzymany z powodu zamknięcia portu, z którego korzysta Fonterra w tym kraju.

Fonterra ceny mleka

Fonterra: Popyt i podaż będą bardziej zrównoważone w pozostałej części roku

Przedsiębiorstwo mleczarskie informuje, że długoterminowe perspektywy dla mleczarni pozostają pozytywne. Jednak Hurrell zwraca uwagę, że Fonterra spodziewa się, że światowy popyt i podaż będą bardziej zrównoważone w pozostałej części roku.

Niestety zmiana światowych cen przetworów mlecznych spada. Przy średniej 9,30 USD za kg bedzie to nadal najwyższa prognozowana cena mleka w historii spółdzielni. Hurrell zwraca uwagę, że oczekuje się, że globalna produkcja mleka pozostanie ograniczona, ponieważ wysokie koszty paszy, nawozów i energii nadal wpływają na produkcję na półkuli północnej i spodziewamy się, że popyt się poprawi, gdy krótkoterminowe skutki zaczną ustępować.  

Czytaj również:  Gigant mleczarski Fonterra sprzedaje farmy mleczne w Chinach

forummleczarskie.pl/fot.pixabay.com


Autor: Kamila Ciężka

XV Ranking FSM już we wrześniu. Izba Mleka organizuje konkurs


Autor: Świat Rolnika

19. Forum Spółdzielczości Mleczarskiej już 7 września


Autor: Emilia Gromczak

Rekordowo niska produkcja mleka. Za wszystkim stoi susza i ceny pasz


BULT SMOGOWICZE