O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Fonterra rozpoczyna nowy sezon z rekordowymi cenami mleka!

Fonterra

Gigant mleczarski Fonterra rozpoczyna nowozelandzki rok mleczarski 2021/22, który rozpoczyna się 1 czerwca, z najwyższą prognozą cen mleka w historii firmy. Dzieje się tak z kilku powodów, które również powinny pozytywnie wpłynąć na ceny mleka w Europie.

Fonterra otwiera nowy rok mleczarski z historycznym poziomem cen mleka

W roku mleczarskim 2021/22 Fonterra oferuje hodowcom mleka w Nowej Zelandii cenę wypłaty od 7,25 do 8,75 NZ za kilogram suchej masy mlecznej. Asortyment jest niezwykle szeroki jak na firmę. Jednak mediana ceny w wysokości 8 NZ (4,72 EUR) oznacza, że ​​spółdzielnia ma najwyższy poziom wejścia w nowy rok mleczarski w historii. Po przeliczeniu odpowiada to cenie mleka w wysokości 34,4 eurocentów za kilogram mleka z 4% zawartością tłuszczu i 3,3% białka.

W sezonie 2020/21, który zbliża się do końca, cena przedpłaty prawdopodobnie wyniesie 7,55 NZ, poinformowała firma w tym tygodniu. Poziom powyżej 7 dolarów nowozelandzkich jest notowany drugi rok z rzędu.

Czytaj też: Produkcja mleka na Ukrainie gwałtownie spadła na początku roku

Fonterra z optymizmem patrzy w nadchodzący sezon mleczarski

Członek zarządu Fonterra Miles HurrellFonterra 02 uzasadnił optymistyczną prognozę cen na nowy sezon rosnącym globalnym popytem na produkty mleczne, zwłaszcza z Chin. Tamtejsza gospodarka szybko wychodzi z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Według danych Komisji Europejskiej, Chiny zwiększyły import pełnego mleka w proszku w styczniu i lutym 2021 r. O 9 procent lub 242 000 ton w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Większość importu pochodziła z Nowej Zelandii.

Jednocześnie członek zarządu Fonterra uważa, że ​​światowa podaż produktów mleczarskich ledwo wzrośnie. Przede wszystkim ograniczona jest dostępność pełnego mleka w proszku. Dlatego w najbliższej przyszłości można spodziewać się cen mleka na obecnym poziomie.

Rynek mleka jest również mocno ugruntowany w handlu międzynarodowym. Aukcja internetowa Global Dairy Trade (GDT) zakończyła się 18 maja 2021 roku po raz szósty z rzędu ze średnią ceną ponad 4000 USD/t. Oznacza to, że cena aukcyjna wahała się o mniej niż 1 procent w ostatnich czterech aukcjach.

Stowarzyszenie Producentów Mleka w Bawarii (VMB) przewiduje, że obecny trend rynkowy prawdopodobnie się utrzyma. Świadczy o tym fakt, że ograniczenia spowodowane pandemią koronową będą dalej redukowane, a sezonowe szczyty dostaw mleka w Europie są już prawie osiągnięte i pozostają na poziomie z poprzedniego roku.

agrarheute.com/fot.Flickr/Wikimedia

swiatrolnika.info 2023