PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Eksport wołowiny z USA bije rekordy. Popyt rośnie szczególnie w Azji

Eksport wołowiny z USA bije rekordy. Popyt rośnie szczególnie w Azji

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-13 09:00:00
eksport wołowiny

Kwietniowy eksport wołowiny ze Stanów Zjednoczonych już trzeci miesiąc z rzędu przekroczył miliard dolarów. 

Według danych opublikowanych przez Departament Rolnictwa USA i opracowanych przez amerykańską Federację Eksportu Mięsa (USMEF) eksport amerykańskiej wołowiny w kwietniu wyniósł 124 408 ton metrycznych, czyli o 3% więcej niż rok temu i jest piąty co do wielkości w historii obserwacji.

Rośnie popyt na amerykańską wołowinę

Dane wykazują, że eksport wołowiny z USA już trzeci miesiąc z rzędu przekroczył miliard dolarów. Jego wartość wzrosła o 33% do 1,05 mld dolarów, czyli tylko o rekordowe 1,07 miliarda dolarów.

Odnotowano rekordowy eksport na Tajwan i Filipiny oraz zwiększone dostawy do Japonii, Chin/Hongkongu, Indonezji, Bliskiego Wschodu i Karaibów. Od stycznia do kwietnia eksport wołowiny wzrósł o 5% w porównaniu z rokiem ubiegłym do 478 260 ton metrycznych o wartości 4,05 mld USD (wzrost o 38%). Dla Korei Południowej, czołowego nabywcy amerykańskiej wołowiny, wartość eksportu przekroczyła już 1 miliard dolarów, co stanowi prawie 50% wzrost w stosunku do ubiegłego roku.

eksport wołowiny USA

Rekordowy eksport wołowiny mimo przeszkód

Jak wskazał Dan Halstrom, prezes i dyrektor generalny USMEF, globalny popyt na amerykańską wołowinę nadal pokonuje ogromne przeszkody, od presji inflacyjnej po problemy logistyczne i niedawne ograniczenia w niektórych głównych chińskich miastach. Obserwowany jest ogromny wzrost popytu na największych rynkach azjatyckich. Wpływ ma na to także ożywienie w sektorze gastronomicznym.  

Halstrom ostrzegł, że kwietniowe wyniki nie odzwierciedlają wszystkich konsekwencji niedawnych blokad COVID-19 w Chinach, z których część trwała w maju i na początku czerwca. Presja inflacyjna na uznaniowe dochody konsumentów oraz wzrost kursu dolara amerykańskiego w stosunku do walut niektórych kluczowych partnerów handlowych również zaostrzają bariery w eksporcie czerwonego mięsa z USA.

Sprawdź: Eksport wołowiny zanotował spadek, ale przychody wzrosły

meatinfo.ru/fot.pixabay.com