O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Eksport mięsa wołowego z USA nadal rośnie; wieprzowina notuje spadki

Eksport mięsa

W styczniu eksport mięsa wołowego z USA utrzymywał się na najwyższym poziomie, podtrzymując jednocześnie rekordowy trend rozpoczęty w zeszłym roku.

Styczeń okazał się trzecim najlepszym miesiącem w historii amerykańskiego sektora wołowego. Lepsze wyniki zanotowano jedynie w sierpniu i listopadzie 2021 roku. Jednocześnie eksport wieprzowiny nadal spadał w styczniu, pomimo znakomitych wyników na meksykańskim rynku. Eksperci rynkowi uważają, że zarówno w przypadku amerykańskiej wołowiny, jak i wieprzowiny konieczne jest dalsze podtrzymanie dywersyfikacji dostaw.

Amerykańska wołowina notuje kolejny rekordowy miesiąc

Według danych opublikowanych przez USDA i opracowanych przez amerykańską Federację Eksportu Mięsa (USMEF), styczeń wygenerował kolejny miliard dolarów w eksporcie wołowiny. Eksport mięsa wołowego wyniósł 119 066 ton, o 13 procent więcej niż rok temu, a jego wartość wzrosła o 57 procent do poziomu 1,03 miliarda dolarów.

Była to trzecia co do wielkości łączna wartość w historii – lepsze wyniki zanotowano w sierpniu i listopadzie 2021 roku – a wartość eksportu na głowę ustanowiła nowy rekord, przekraczając po raz pierwszy 500 dolarów. Eksport mięsa do Korei Południowej również był rekordowy, osiągając poziom 300 milionów dolarów w zeszłym roku. Znaczące roczne wzrosty odnotowano również w Chinach/Hongkongu, Japonii, Tajwanie, na Karaibach i w Ameryce Środkowej.

„To naprawdę wyjątkowy wzrost eksportu amerykańskiej wołowiny, a dynamika ta nie ogranicza się do naszych dużych rynków azjatyckich” – powiedział prezes i dyrektor generalny USMEF Dan Halstrom.

„Regiony, takie jak Ameryka Środkowa i Karaiby, znacząco przyczyniły się do wzrostu eksportu. Odnotowaliśmy również silne wzrosty wartości dostaw na Bliskim Wschodzie” – dodał.

Eksport mięsa

Eksport mięsa wieprzowego z USA nadal notuje spadki

Eksport mięsa wieprzowego w styczniu wyniósł 208 808 ton, o 16 procent mniej niż przed rokiem. Jednocześnie wartość eksportu spadła o 14 procent do poziomu 555,6 miliona dolarów. Eksport do Meksyku był znakomity i wzrósł o 36 procent rok do roku, a wolumeny dostaw wyniosły 87 000 ton. Wywóz do Dominikany, Kostaryki i Salwadoru również nadal nabierał tempa, a wartość eksportu do Korei znacznie wzrosła, lecz dostawy na większość innych rynków były znacznie niższe niż w ubiegłym roku.

Zgodnie z oczekiwaniami, trwające ożywienie produkcji wieprzowiny w Chinach spowolniło popyt na wieprzowinę amerykańską, ale Halstrom zauważył również wpływ dodatkowych przeciwności.

„W ciągu ostatniego roku dużo rozmawialiśmy o zatłoczeniu portów i innych kwestiach logistycznych, a koszt wysyłki ma duży wpływ na zdolność amerykańskiego przemysłu trzody chlewnej do obsługi niektórych rynków” – powiedział. 

“Na przykład Australia była bardzo lukratywnym rynkiem, ale wysyłka surowców do Oceanii staje się zaporowo droga. Niskie europejskie ceny wieprzowiny wpływają również na popyt na innych rynkach niższego szczebla, takich jak Azja Południowo-Wschodnia i Tajwan. Podkreśla to znaczenie naszych rynków półkuli zachodniej, na których przemysł amerykański nadal przyjmuje nowe strategie w celu zwiększenia spożycia wieprzowiny i zwiększenia popytu. Jest to również przypomnienie, że amerykański eksport mięsa wołowego jak i wieprzowego musi nadal dążyć do dywersyfikacji dostaw, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko całego sektora w przypadku gwałtownych zmian na pojedynczym rynku” – podsumował Dan Halstrom.

Czytaj też: Rośnie popyt na wołowinę w Chinach. Spada produkcja w USA

meatinfo.ru/fot.Pixabay/Wikimedia

swiatrolnika.info 2023