O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Dój krów – najważniejsze aspekty, o które należy zadbać

Dój krów

Na dój krów składają się trzy czynniki. Jest to współdziałanie dojarza, krowy oraz aparatury udojowej. Ważne jest również zapewnienie krowom wygody. 

Na prawidłowy dój składa się przede wszystkim zapewnienie krowom wygody przed, w trakcie i po nim. Do obszarów dojenia zaliczamy poczekalnię, hale udojową, korytarz powrotny, basen do kąpieli racic oraz pomieszczenia do schładzania i przechowywania mleka. Miejsca te powinny być dla zwierząt wygodne. Jeśli chodzi o aparaty udojowe, to należy pamiętać by były sprawne i odpowiednio dostosowane do stada krów.

Systemy udojowe 

Prawidłowy dój krów opiera się na współpracy dojarza, krowy oraz aparatury udojowe. Możemy wyróżnić cztery podstawowe systemy udojowe. Pierwszy z nich polega na wykorzystaniudój krów zasady dojarni tandem. W tym wypadku krowy są ustawiane i dojone indywidualnie na wydzielonych stanowiskach jedna za drugą. Hala tego typu ma wysoką przepustowość pojedynczego stanowiska, co ma znaczenie przy dużym zróżnicowaniu czasu doju poszczególnych krów w stadzie. Kolejna hala to hala typu “rybia ość”. Zaletą tej hali jest proste wykonanie, niski koszt i mała powierzchnia przypadająca na jedną krowę. Z kolei dojarnia równoległa typu “bok w bok”. Są one instalowane najczęściej w większych stadach i są dostosowane do szybkiego wyjścia krów. Kolejny typ to dojarnia karuzelowa. Jest ona wykorzystywana do obsługi dużych stad. Krowy dojone są na obracającej się platformie przy pełnej automatyzacji. 

Dój krów – najważniejsze obszary 

Na dój krów składa się kilka obszarów. Są to: poczekalnia, hala udojowa, korytarz powrotny, basen do kąpieli racic oraz pomieszczenie do schładzania i przechowywania mleka. Jeśli chodzi o poczekalnie, to najlepiej sprawdzi się poczekalnia podłużna o szerokości hali udojowej a jeżeli jest szersza, to powinna się lejowato zwężać w kierunku wejścia do hali. Bardzo ważna jest również hala udojowa. Dój w hali zapewnia lepszą higienę, bezpieczeństwo i wysoki komfort pracy obsługi eliminując przykre bóle kręgosłupa i ramion. Wadliwie pracująca dojarka po pewnym czasie może spowodować uszkodzenie zwieracza strzyka, co sprzyja występowaniu mastitis. Zwieracz strzykawki uszkadza zazwyczaj tzw. pustodój. Jest to zbyt długie pozostawanie aparatu udojowego na strzykach, mimo zakończenia oddawania mleka. Zastrzyk może uszkodzić również kolektor aparatu udojowego, który często nie jest dopasowany pojemnością do wydajności mlecznej krowy.

Czytaj także: Dojarki wpływają na zdrowotność wymienia i komfortu krowy

lodr.konskowola.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023